צילום: פלאש 90

דווקא לאוכלוסיות החלשות אין ביטוח משלים

דוח משרד הבריאות: בסוף שנת 2015, היו 74.2% מכלל האוכלוסיה מבוטחים בביטוח משלים, לעומת שיעור של 40% בלבד באוכלוסיה הערבית ו-67% מקרב מקבלי קצבת נכות או זקנה
יערה שפירא
20 בדצמבר 2016
16:44

דו"ח של משרד הבריאות המסכם את פעילות ביטוחי הבריאות המשלימים ב-2015, מציג שוב תמונת מצב עגומה באשר לשיעורי המבוטחים באוכלוסיה הערבית ובקרב מקבלי קצבת נכות. המשרד משתדל לעודד דווקא את האוכלוסיות החלשות מבחינה כלכלית להחזיק בביטוחים הזולים יחסית דרך קופות החולים, מכיוון שבמקרה הצורך יתקשו לממן טיפולים יקרים. למרות זאת, בסוף שנת 2015, היו 74.2% מכלל האוכלוסיה מבוטחים בביטוח משלים, לעומת שיעור של 40% בלבד באוכלוסיה הערבית. מבין חברי קופת החולים מאוחדת, רק 25% מהערבים מבוטחים בביטוח משלים, ומבין חברי קופת החולים לאומית הערבים, שיעור המבוטחים הוא רק 33%.

תמונה דומה מצטיירת כשמסתכלים על שיעור המבוטחים בקרב מקבלי קצבת נכות או קצבת זקנה. השיעור עומד היום על 67%, נתון הנמוך ב-10.7% מהשיעור באוכלוסיה הכללית. בנוסף, בעוד ששיעור הילדים בין גיל 18-0 המבוטחים בביטוחים המשלימים עומד על 72%, מבין אלה שמשפחתם מקבלת הבטחת הכנסה, מבוטחים בביטוח משלים רק 32%.

מספר המבוטחים הכללי בביטוחים המשלימים עלה בשנה החולפת ב-2.5%, ועומד כיום על 6179 אלף נפשות. שיעור המבוטחים בביטוחים משלימים הוא הגבוה ביותר בקופת החולים מכבי, אחריה במאוחדת, אחר כך בכללית ולבסוף בקופת החולים לאומית.

על מה מוציאות הקופות את הכסף שלנו?

על פי הנתונים, 40% מהכספים שהוציאו הקופות על מבוטחיהן היו עבור ניתוחים ובחירת מנתח, 14% היו עבור רפואת שיניים, 12% עבור תרופות וחיסונים, 10% עבור קבלת חוות דעת שנייה מרופאים ו8% עבור הוצאות רפואיות שכרוכות בהיריון וילדה.

קל לראות, בהתבסס על הדו"ח, שההוצאות הגדולות ביותר עבור ניתוחים היו במחוז ירושלים, והנמוכות ביותר היו עבור מבוטחים מאזור הצפון. במשרד הבריאות מסבירים זאת בהיצע הניתוחים הפרטיים היקרים בירושלים, בדמות השר"פ בבתי החולים של הדסה, לעומת ההיצע הנמוך לשירותי רפואה פרטיים בצפון. ככלל, באזור הצפון ניצלו מעט מאוד מהמבוטחים את שירותי רפואת השיניים, ואת האפשרות לבחור רופאים מנתחים.

עוד מוצג בדו"ח שיעור הוצאות התפעול, השיווק וההנהלה מסך ההכנסות של קופות החולים מדמי החבר בביטוחים. בקופת החולים לאומית, משתמשים לצורך כך ב-27% מהכספים הנגבים על ידה, במאוחדת ב-18%, במכבי ב-13% ובקופת החולים כללית - הוצאות כאלה מגיעות לכדי 12% מההכנסות.