צילום: פלאש 90

מה הסיפור עם מס דירה שלישית?

זה לא עבר כבר? זה לא ישפיע רק על עשירים? למה בג"צ פתאום? ומה יקרה עכשיו? שאלות ותשובות בנושא המס החדש שמוביל שר האוצר
עמית תומר
20 בדצמבר 2016
10:30

רגע רגע רגע, מההתחלה. מה זה "מס דירה שלישית"?

במקור זו הייתה הצעה של שר האוצר, משה כחלון, כחלק מהניסיונות להוריד את מחירי הדיור.  לפי ההצעה, מי שיחזיק שלוש דירות או יותר ישלם מס חדש: אחוז אחד משווי הנכס מדי שנה. אם הדירה שווה מיליון שקל - המס יהיה 10,000 שקל בשנה. המס הזה ייגבה על כל דירה מעבר לדירה השנייה, כלומר: אחוז מהדירה השלישית, אחוז מהדירה הרביעית וכן הלאה.

כמה אנשים כאלה כבר יש?

מתברר שלא מעט: כ-54 אלף משקי בית מחזיקים שלוש דירות או יותר. בסך הכל יש בשוק 80 אלף דירות שמוגדרות כדירה השלישית ומעלה של בעליהן. בישראל יש 10,000 משקי בית שמחזיקים ארבע דירות, 101 שמחזיקים עשר דירות, ו-21 משקי בית בסך הכל שיש להם 20 דירות ומעלה.

וזה יעבוד?

לא ברור. באוצר צופים שהמהלך הזה ימנע ממשקיעים חדשים לקנות את הדירה השלישית. אם המשקיעים לא יקנו הביקוש יירד, ואיתו גם המחירים. כך, מי שקונה דירה ראשונה לא יצטרך להתחרות מי שמחפש דירה שלישית להשקעה.

בלי דיון מקצועי. ההצבעה בוועדת הכספים (צילום: פלאש 90)בלי דיון מקצועי. ההצבעה בוועדת הכספים (צילום: פלאש 90)

נו, אז אחלה, לא?

לא בטוח. יכול להיות שחלק מבעלי הדירות יעלו את שכר הדירה, כך שהמס יתגלגל לשוכרים. וחוץ מזה, לא חסרות קומבינות לעקוף את החוק: יכול להיות שמי שמחזיק יותר משתי דירות פשוט ירשום את הדירה השלישית על שם הילדים שלו.

והחוק הזה עבר?

לא בדיוק. בהצעה שעברה בינתיים בוועדת הכספים הוכנסו שינויים די משמעותיים: סכום המס הוגבל ל-18 אלף שקל בשנה, כלומר מי שהדירה שלו שווה יותר מ-1.8 מיליון שקל לא ישלם אחוז משווי הנכס שלו, אלא שיעור נמוך יותר. השינוי השני הוא שמי שיבחר למכור את הדירה השלישית עד תשעה חודשים לאחר כניסת החוק לתוקף, יתוגמל במענק של עד 75 אלף שקל מקופת המדינה.

ומה הבעיה עכשיו?

הצורה שבה החוק הזה עבר. הנוסח העדכני הגיע לחברי וועדת הכספים ממש לפני ההצבעה, מבלי שהתקיים דיון ענייני במשמעויות שלו. להתכנסות הלילית לא הגיעו נציגים של הגופים המקצועיים - ביניהם נציגי לשכת עורכי הדין, רואי החשבון והתאחדות הקבלנים, שבדרך כלל מוזמנים לדיונים מסוג זה כדי להשמיע הסתייגויות ולענות על שאלות של הח״כים. חברי האופוזיציה, וגם כמה מן הקואליציה, נטשו את הוועדה במחאה, ונראה שגם למי שבחר להצביע לא היה מספיק זמן ללמוד את החוק כראוי.

אז מה יקרה?

ההצעה תעלה להצבעה במליאת הכנסת במסגרת ההצבעות על סעיפי חוק ההסדרים, ואז תאושר סופית. בינתיים, באופוזיציה כבר הודיעו שינסו לעצור את הצעד הזה, ושבכוונתם לעתור לבג"ץ בבקשה לפסול את הליך החקיקה.

המס עלול להתגלגל לשוכרים (צילום: פלאש 90)המס עלול להתגלגל לשוכרים (צילום: פלאש 90)