נשים חרדיות במאה שערים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"רוצים שנפרנס, אבל לא נותנים לנו ללמוד"

היום ׁ(שלישי) ייערך בירושלים כנס נגד לימודים אקדמיים לנשים חרדיות - במימון עיריית ירושלים. נשים מוכרות במגזר החרדי יוצאות נגד הכנס: "הגיע הזמן להסתכל לאמת בפנים. הסמינר לא מספק מענה הולם לבחורה שצריכה לפרנס אברך"
עקיבא ווייס
20 בדצמבר 2016
10:41

נשים בכירות במגזר החרדי מתנגדות לכנס השנוי במחלוקת, שייצא נגד לימודי נשים באקדמיה. הכנס ייערך הבוקר (שלישי) בהיכל הארנה בירושלים בתמיכת עיריית ירושלים.

"עצוב לראות את המלחמה באקדמיה לבנות חרדיות", אומרת שיפי חריטן, עורכת "לובי נשי", אתר הנשים של "בחדרי חרדים". "העולם מתקדם, לא הולך אחורה. מצד אחד רוצים שנשות אברכים יפרנסו - אבל מצד שני לא נותנים להן ללמוד באקדמיה. הגיע הזמן להסתכל לאמת בפנים ולשאול מדוע הרבה בנות בוחרות לדלג על שלב הסמינר ולצאת לאקדמיה. אולי הסמינר לא מספק מענה הולם לבחורה שצריכה לפרנס אברך?"

לחריטן יש גם הצעה: "שייקחו את המימון של הכנס הזה וישתמשו בו לדברים ערכיים ומסרים חינוכיים. צריך לתת מענה לבנות חרדיות שצריכות ללמוד מקצוע ולפרנס בית ב-2017".

"אם אין קמח אין תורה", אומרת מיכל צ'רנוביצקי, יו"ר התא החרדי במפלגת העבודה. "המכללות החרדיות והמסלולים החרדיים באוניברסיטאות מאפשרים לבנות המגזר לרכוש השכלה שמאפשרת להן לפרנס את משפחותיהן בכבוד, ותוך כדי לשמור על הפרדה ועל כל התנאים הרוחניים הדרושים, כאשר במקרים רבים הן המפרנסות היחידות שמאפשרות את המשך קיומו של עולם התורה. מן הראוי שמנהלי הסמינרים עצמם יאבקו עבור הגדלת המסלולים האקדמאים לנערות החרדיות, גם בתוך הסמינרים עצמם. במקום, הם בוחרים להפעיל לחץ על הורים ונערות להמשיך לשלם שכר לימוד גבוה מאד בסמינרים על לימודי תעודה, שאינם מאפשרים להן להתפרנס. חבל שהנפגעים העיקריים מהמאבק הכלכלי של ראשי הסמינרים הם משפחות האברכים ועולם התורה".

"הנשים החרדיות הן פורצות דרך וחשובות לכלכלה ולחברה הישראלית", אומרת ח"כ רחל עזריה (כולנו), לשעבר סגנית ראש עיריית ירושלים, אשר באה מהמגזר הדתי. "כולנו פוגשים אותן במגוון תחומים כמו ראיית חשבון, מחשבים, רפואה ומשפטים. תמיכה ביוזמות שמשלבות את החברה החרדית היא אסטרטגית לחברה הישראלית ויש לסייע להן ככל שניתן. זהו אחד ממוקדי הצמיחה של הכלכלה הישראלית. לכן, מפליא שאנו רואים תמיכה של עיריית ירושלים דווקא ביוזמות הפוכות שמתנגדות התנגדות נחרצת לשילוב הזה. אבל השטח חזק יותר, ומגמת השילוב של האוכלוסייה החרדית תימשך".

בנות בסימנר. צילום: משה שי, פלאש 90בנות בסימנר. צילום: משה שי, פלאש 90

במגזר החרדי חוששים שהנשים יפתחו קריירה

הכנס נגד לימודי נשים באקדמיה מתקיים על רקע שינויים במגזר החרדי. נשים רבות יוצאות ללמוד לימודים כלליים ומשתלבות במקצועות חדשים, כראיית חשבון ואדריכלות. הסמינרים החרדיים מאפשרים לנשים ללמוד מקצוע בלי לצאת מהמגזר, אבל הסמינרים מציעים לימודי תעודה בלבד, ורבות מהן מעדיפות ללמוד במכללות או באוניברסטאות הרגילות ולקבל תואר לכל דבר. ההשתלבות שלהן במוסדות הלימוד החילוניים מעוררת התנגדות של רבנים.

"הבעייתיות בלימודים האקדמיים היא כפולה: גם המרצים, המעבירים את השקפת עולמם ופוגעים בחינוך שהנשים קיבלו בסמינר, יוצרים בעיה", אמר אחד ממארגני הכנס, ששוחח עם "כאן" אך סירב להופיע בשמו בכתבה, "וגם הפתיחות לעולם הגדול. אם עד היום הראש של האישה החרדית הייתה לצאת לעבודה בשביל להביא פרנסה הביתה, הלימודים לתואר גורמת להן לתפוס את הלימודים כדרך לקריירה, מה שמשנה את הצביון של המגזר החרדי".

"אנחנו סבורים כי מימון עירייה של כנס שבו תהיה קריאה לאי השתלבות של בנות חרדיות במוסדות אקדמיים אינו חוקי”, אומר עו"ד יוסי חביליו, לשעבר היועץ המשפטי של עיריית ירושלים ויו"ר עמותת צחור - צדק, חופש, חינוך ורווחה. "אין בסמכויות או בתפקידי רשות מקומית לעסוק בעניינים של השקפת עולם דתית או אחרת, ובמימון כנס כזה חורגת עיריית ירושלים מסמכותה".

“לפני מספר שנים ביקשה העירייה לממן תכנית למניעת חזרה בשאלה של בנות חרדיות, אנחנו הגשנו עתירה בעניין, העתירה התקבלה, ובית המשפט הורה לעירייה שלא להעביר את המימון ובנוסף חויבה העירייה בהוצאות משפט. מחר בבוקר יצא מכתב דחוף שלנו לעירייה בדרישה שלא להעביר את הכספים ובהתאם לתשובה נשקול להגיש עתירה בעניין".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי הכספים הועברו באישור היועץ המשפטי של העירייה לאחר עיון ברשימת המרצים.