שרה נתניהו יוצאת מבית המשפט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרקליט מחוז ירושלים: נשקול תביעה אזרחית נגד שרה נתניהו בתיק המעונות

לאחר שבית המשפט אישר את הסדר הטיעון עם רעיית ראש הממשלה אמר עו"ד דני ויטמן בכאן רשת ב כי הנרטיב של התביעה התקבל: "התיק התחיל באמירות שמדובר בעלילה, ברדיפה, בתיק של פתיתים וחמגשיות. אני לא זוכר בכל חיי חוויה של אכילת חמגשית בהיקף של 200"
בחצי היום
16 ביוני 2019
13:03

פרקליט מחוז ירןשלים, עורך הדין דני ויטמן, הגיב היום (ראשון ) לאישור הסדר הטיעון עם שרה נתניהו בתיק המעונות ואמר כי הפרקליטות בוחנת גם את האפשרות להגשת תביעה אזרחית נגד רעיית ראש הממשלה.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום", בכאן רשת ב, אמר עו"ד ויטמן כי המדינה דחתה את דרישתה של נתניהו להתחייב שלא לתבוע ממנה את יתרת הסכום בתביעה אזרחית. עוד הוסיף עו"ד ויטמן כי הסדר הטיעון משרת את האינטרס הציבורי וממחיש את עקרון האכיפה השיוויונית. הוא ציין כי רעיית ראש הממשלה הודתה בעבירה פלילית שהמרחק בינה לבין הגרסה המקורית שהציגו מרשיה, הוא מרחק של שנות אור.

ויטמן הזכיר שמנות המזון הוזמנו במשך שנתיים וחצי ממסעדות יוקרה ומחיר כל אחת מהן הגיע למאתיים שקל לכל היותר. "התיק התחיל באמירות כלפי התביעה שמדובר בעלילה, ברדיפה, בתיק של פתיתים וחמגשיות. אני לא זוכר בכל חיי חוויה של אכילת חמגשית בהיקף של 200. לא מדובר בפתיתים", אמר פרקליט מחוז ירושלים.

ויטמן דחה את הביקורת על הליך הגישור ועל הסדר הטיעון וציין כי זה חלק בלתי נפרד מההליך הפלילי, גם בעבירות פשיעה. הוא הוסיף כי עד היום הורשעו מאה אזרחים בסעיף זהה לזה שבו הורשעה שרה נתניהו - ניצול מכוון של טעות הזולת בלי מרמה. באשר לסכום שתידרש נתניהו  להשיב לקופת המדינה אמר פרקליט מחוז ירושלים כי מדובר בשליש מהסכום שהוזכר בכתב האישום המקורי וציין כי נדירים המקרים שבהם נאשם מחזיר את כל הסכום. עוד אמר כי איש לא הפעיל לחצים על הפרקליטות ובחינת התיק נעשתה בידי הדרגים הבכירים ביותר, ובהם היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, אך ורק על פי שיקולים מקצועיים.

עו״ד ארז פדן וג׳ני אבני, שייצגו את פרקליטות מחוז ירושלים בדיונים אמרו עם ההכרעה: ״הכרעת הדין מבטאת אכיפה פלילית כנגד חציית הגבולות שבין הוצאה פרטית להוצאה ציבורית וקובעת כי אדם בעל נגישות לקופה הציבורית, יהא מעמדו בכיר ככל שיהיה, אינו רשאי לעשות בה כבשלו. הוצאת כספי ציבור - במשך שנים בסכומים משמעותיים- בניגוד לכללים ולהנחיות, הינה עבירה פלילית שבצידה הרשעה וענישה כלכלית משמעותית״.


עם תום הדיון בבית המשפט אמר עורך דינה של שרה נתניהו, יוסי כהן: "ערב ערב במשך ארבע שנים רדפו אחרי הגברת נתניהו. העבירו אותה גיהנום של כותרות מפוצצות, מגמתיות ושקריות. עשו לה שיימינג באולפנים והכול על לא עוול בכפה. הפרקליטות גייסה משאבים אדירים בעלויות של עשרות מיליונים שקלים ופתחה במסע צייד הזוי שלא נודע כדוגמתו, והכול בשביל מה? הרי אם לא היו קוראים לה ״הגברת נתניהו״ החקירה הזאת לא הייתה נפתחת. לא היו פותחים חקירה על חמגשיות ועל אוכל. שרה נתניהו משלמת היום מחיר כבד, אישי וכואב, כדי לשים סוף למסע הצייד הזה, ואני מקווה שכך באמת נסיים את הסיפור הזה".