בני שטיינמץ
צילום: פלאש 90

שאלת ארבעה מיליארד השקלים

מה גרם למשטרה לחקור את המיליארדר שטיינמץ דווקא עכשיו? התשובה, ככל הנראה, נוגעת להדלפה הידועה בשם "פנמה ליקס"
גור מגידו
21 בדצמבר 2016
11:01

המליארדר בני שטיינמץ נעצר שלשום ונחקר בחשד לתשלום שוחד למשפחת השלטון במדינת גינאה שבמערב אפריקה. החקירה מתמקדת באירועים שהתרחשו לפני כעשור, ובמרכזה החשד שכספי שוחד הביאו לזכיית קבוצת החברות BSG ("בני שטיינמץ גרופ"), ברישיון לכריית עופרת במכרה סימאנדו, מהגדולים בעולם. מדובר ברשיון ששוויו מיליארדי דולרים ויותר.

אבל קבוצת "בני שטיינמץ גרופ" איבדה את הרישיון הזה, לאחר מותו של הנשיא לסנסה קונטה בשנת 2008, וחילופי השלטון במדינה האפריקאית. אז מה פתאום נזכרה משטרת ישראל לחקור את שטיינמץ שנים לאחר מעשה?

התשובה, ככל הנראה, נוגעת להדלפה הידועה בשם "פנמה ליקס" - הדלפת מסמכי משרד עורכי הדין הפנמי "מוסאק ופונסקה" שכללה מסמכים פנימיים של "בני שטיינמץ גרופ".

משרד

משרד "מוסאק ופונסקה" בפנמה המתמחה בשרשורי חברות בינלאומיים. מיליוני מסמכים דלפו  (צילום: AP)

בני שטיינמץ מכחיש קשר לבני שטיינמץ גרופ

שטיינמץ הוא המיליארדר החשאי ביותר שאפשר לחשוב עליו. כיאה לבן למשפחת יהלומנים, הוא מנהל את קשריו עם ראשי מדינות ובכירי שלטון מסביב לעולם בסודיות מוחלטת. הוא גם מקפיד שלא להירשם כבעל מניות בחברותיו, ועד כמה שזה נשמע מוזר, ואולי אפילו מופרך, הוא מכחיש שהוא בעלי קבוצת החברות הנושאת את שמו.

החברות בקבוצת שטיינמץ עוסקות בין היתר בכריית יהלומים במדינות שונות באפריקה, בכריית מחצבים, בנדל"ן ובפרויקטי תשתיות (כמו בניית מפעלים, תחנת כוח ועוד). למרות עסקיו חובקי העולם, שטיינמץ מקפיד לברוח מעדשות המצלמות, מתנזר מתקשורת וכמעט לעולם אינו מתראיין.

בשנים האחרונות ניהל שטיינמץ סכסוך ענק מול רשות המסים בישראל, שדרשה למסות את רווחי עסקיו בישראל בין השנים 2006 ו-2009, והוציאה לו שומה שנאמדת בכארבעה מיליארד שקלים. שטיינמץ טען מצדו כי הוא אינו הבעלים של החברות בקבוצתו, הרשומות על שמות בעלי מניות אחרים שאינם תושבי ישראל. לטענתו של שטיינמץ, הוא בעצמו שימש רק כיועץ לחברות האלה. מאז אותו סכסוך, אגב, עבר שטיינמץ לגור על ספינה בלב ים, לא רחוק מניס שבצרפת, כדי לא להיחשב לתושב של אף מדינה, ולא לתת דין וחשבון לאף אחת מרשויות המסים.

כך עשה שטיינמץ גם כאשר נשאל על חשדות שעלו נגד חברות מקבוצת BSG במסגרת חקירת ענק שמתנהלת באיטליה מזה כשש שנים. החקירה עוסקת בשוחד במאות מיליונים ששילמו לכאורה בכירי ענקית האנרגיה האיטלקית ENI, לבכירי השלטון בקזחסטן, בקשר לרישיון להפקת נפט בשדה הנפט "קשגן" שבים הכספי. החברות מקבוצת "בני שטיינמץ גרופ", כך על פי החשד, שימשו כגורם מתווך להעברת עשרות מיליוני דולרים מנותני השוחד האיטלקים למקבלי השוחד הקזחים. שטיינמץ מסר אז בפשטות כי אינו קשור ל"בני שטיינמץ גרופ".

בפרשת השוחד בגינאה מעורבות רשויות החקירה בכמה מדינות, והפרשה כבר הניבה הרשעה אחת. פיליפ סילנס, ששימש לוביסט לקבוצת "בני שטיינמץ גרופ", נדון ב-2014 לשנתיים מאסר בידי בית משפט בארצות הברית. סילינס תועד משלם סכום של מילוני דולרים, לאשתו של נשיא גינאה המנוח, לנסנה קונטה, ממאדי טורה שמה, במסעדה בג'קסונוויל פולרידה – מקום מקלטה מאז ירדה משפחתה מהשלטון. הסכום הזה, על פי ההרשעה, נועד לשמש דמי שתיקה כדי לסתום את הגולל על החקירה הבינלאומית שנועדה לחשוף את קשרי השוחד לכאורה, שבין קבוצת "בני שטיינמץ גרופ", לבין משפחת הדיקטטור מגינאה. עד לימים האחרונים תגובתו של שטיינמץ הייתה לפרשה הייתה בין היתר כי אינו קשור לחברת "בני שטיינמץ גרופ", ואינו קשור לפרשת השוחד.

בשנה האחרונה הסתבך שטיינמץ בחקירת שוחד נוספת הנוגעת לעסקת קרקעות ברומניה, יחד עם איש העסקים ויועץ התקשורת, טל זילברשטיין.

נשיא גינאה המנוח, לנסנה קונטה (צילום: AP)

נשיא גינאה המנוח, לנסנה קונטה (צילום: AP)

ההדלפה הגדולה

אז אמרנו שכבר שנים שרשויות החקירה בגינאה, בישראל, בשווייץ (שם נוהלו חלק מהחברות בקבוצת "בני שטיינמץ גרופ"), באיטליה ובישראל – מחפשות איך מוכיחים את מה שלכאורה נראה ברור מאליו – שבני שטיינמץ הוא-הוא הבעלים של קבוצת החברות שנקראת על שמו.
פריצת דרך בפרשה הגיעה באפריל האחרון, אז קרה אירוע היסטורי בקנה מידה עיתונאי – ארגון העיתונות החוקרת ICIJ שמושבו בוושינגטון די.סי, פרסם הדלפת ענק מסמכיו של אחד ממשרדי עורכי הדין המתוחכמים בעולם, משרד "מוסאק ופונסקה" שמשרדיו הראשיים בפנמה.

מדובר במשרד שיש לו התמחות להקים "שרשורי חברות בינלאומיים", ששולחים ידיהם למקלטי מס שונים ומשונים בעולם. מה זה אומר "שרשור חברות"? חברה שמחזיקה בבעלות בחברה שמחזיקה בבעלות בחברה וכן הלאה – עד שזה נעשה קשה עד בלתי אפשרי לזהות מי הוא בעל השליטה האמיתי בקבוצת החברות. נשמע מוכר?

11.5 מיליון מסמכים כללה ההדלפה של "פנמה ליקס" ובה פרטים על 215 אלף חברות הרשומות במקלטי מס ברחבי העולם. בתוך הערימה הזו – כך מסתבר - גם פרטי הרישום של 6 חברות נוספות מהקבוצה המכונה "בני שטיינמץ גרופ".

רשות המסים בישראל הכריזה מיד עם חשיפת מסמכי פנמה, כי תפעל כדי להשיג את מאגר המידע המלא, על מיליוני מסמכיו. בספטמבר האחרון כבר החלה הרשות לעשות שימוש במסמכי פנמה, במסגרת חקירה ראשונה נגד שניים מלקוחות "מוסאק ופונסקה". כשלושה חודשים חלפו עד שאתמול נעצר שטיינמץ, נחקר ושוחרר בערבות חסרת תקדים של 100 מיליון שקלים.

השאלה האם המסמכים הנוגעים לחברת "בני שטיינמץ גרופ", קושרים את שטיינמץ חד משמעית לקבוצת החברות בעלת השלכות בתיק הפלילי שבמסגרתו נחקר שטיינמץ, אבל לא רק. אם ישנן ראיות לקשר הזה במסמכים, סביר שהדבר יבטיח את נצחון הרשות בסכסוך של שטיינמץ מול רשות המסים. אם לדבר במספרים – הראיות הללו עשויות להיות שוות לקופת המדינה את הסכום הבלתי יאמן של 4 מיליארד שקלים.