ההצבעה בוועדת הכספים
צילום: פלאש 90

סחיטה באיומים במסדרונות הכנסת

עשרה מיליון לאורן חזן, 40 מיליון למיקי זוהר ו-80 מיליון לגפני: השבוע בוועדת הכספים חזינו שוב במראה הדוחה של חלוקת הכספים הפוליטיים. אז נכון, הכספים האלו לא הולכים לכיס של חברי הכנסת, אבל סגנון הסחיטה לא מוסיף כבוד לאף אחד
עקיבא ווייס
21 בדצמבר 2016
11:06
עודכן ב 16 מרץ 21:10

ועדת הכספים אישרה אתמול תקציב של 906.8 מיליארד שקל עבור השנים 2017-18, כאשר הנשק הסודי של משרד האוצר כדי לקדם את ההצבעות על התקציב בוועדה הוא אתנן של ממש, כסף פוליטי שמקבלים חברי הכנסת ובכירים בקואליציה עבור אצבעותיהם. החלוקה הזו דוחה כל כך ואפשר לומר שהיא סוג של סחיטה באיומים נגד אנשי האוצר.

שלשום בבוקר, במהלך דיון בוועדת הכספים, הודיע ח"כ אורן חזן כי הוא מצביע יחד עם האופוזיציה עד שלא יקבל הבהרות על הכספים הפוליטיים שניתנו לרכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ מיקי זוהר. חזן האשים את זוהר כי קיבל 150 מיליון שקל, אך בסוף הערב התברר שהוא קיבל רק 40 מיליון. תשאלו מדוע בכל זאת חזן הצביע אתמול עם הקואליציה בדיוני הוועדה שנמשכו עד השעה 4:00 לפנות בוקר? התשובה פשוטה, באוצר הבינו את הרמזים ונתנו לחזן 10 מיליון שקל עבור השנתיים הללו. כך הוא הפך ברגע לתומך נלהב בתקציב.

הדיון בהצבעות על התקציב תוכנן להיערך בבוקר, אבל בפועל הוא נדחה והחלו לדון ולהצביע על התקציב רק לאחר השעה 19:00. הסיבה לדחייה הייתה אי הסכמה בנושא הכספים הפוליטיים שמקבלים אישים בכירים בקואליציה ובוועדה שאיימו לא לתמוך בתקציב. הנה דוגמה נוספת: בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, ח"כ נמרץ ותוסס. שלשום בפתח הישיבה בערב הוא ביקש לומר כמה מילים. סמוטריץ', שגילה את נושא השקיפות, הודיע לגפני כי הוא "לא הולך להצביע סתם כמו יו יו", ואם לא יבין בדיוק על מה ההצבעות - לא יצביע עם הקואליציה. לכאורה זה טיעון לגיטימי של ח"כ שרוצה באמת להבין כל סעיף ולאן הכסף של האזרחים הולך, אבל עם התקדמות הדיונים התחיל סמוטריץ' להטריד את יו"ר הוועדה בדרישות אופוזיציוניות של "נושא חדש" וכדומה, כלים שנמצאים בדרך כלל בשימושה של חברת הוועדה האופוזיציונרית ח"כ סתיו שפיר.

גם פה, הסיפור פשוט: סמוטריץ' לא קיבל רוח של שקיפות משמים, אלא שכאשר התפרסמה רשימת חלוקת הכספים הקואליציוניים בוועדה - שמו לא הופיע בה. באוצר הבינו מהר מאוד שזה לא רצוי וניסו להגיע אתו להסכמות, אבל הדרישה של סמוטריץ' הייתה גבוהה: לא פחות מעשרות מיליוני שקלים למשרד השיכון עבור הגברת האבטחה במזרח ירושלים. מי שהגיע לוועדה כדי להמריץ את סמוטריץ לבקש את הכספים הוא מתי דן, פעיל ימין מוכר במזרח העיר.

ואיך אתם חושבים שזה הסתיים? כמובן, לבסוף האוצר נכנע וראש אגף התקציבים באוצר אמיר לוי הודיע כי הוחלט "לקיים עבודה משותפת של משרדי הממשלה על מנת לגבש תכנית לבחינת הצרכים ותגבור התקציב". אז נכון, אולי הנושא חשוב - אבל הדרך מדיפה ריח רע.

ריח רע. העברת הכספים לחריח רע. העברת הכספים לח"כים (צילום: עקיבא ווייס)

רגע, מה זה בכלל כספים פוליטיים?

הכספים הפוליטיים עליהם האוצר התחייב בסך הכול הם 235 מיליון שקל, לא כולל עשרות המיליונים לסמוטריץ' שטרם אושרו. בראש  הרשימה ניצב יו"ר וועדת הכספים, ח"כ משה גפני, שקיבל 80 מיליון שקל לשנתיים, כאשר נתח נכבד מופנה למוסדות חינוך חרדים, אך גם למטרות נוספות. למשל, 9 מיליון שקל עבור תכנית לבטיחות בדרכים במגזר החרדי ו-2 מיליון שקל למרכז לטיפול בתקיפות מיניות. עוד בנהנים: מיקי זוהר, מרכז הקואליציה בוועדה, קיבל 40 מיליון לשנתיים; גם יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, קיבל קרוב ל-40 מיליון שקלים עבור השנתיים הקרובות וכך גם יו"ר וועדת הכנסת יואב קיש, שקיבל מעל 30 מיליון שקלים לשנתיים. לעומתם, נאוה בוקר 'הסתפקה' ב-10 מיליון שקל.

נכון שהכספים האלו לא הולכים לכיס של חברי הכנסת לא מופנים ליעד ממשלתי לפי בחירת הח"כ, אבל הסגנון של סחיטה לא מוסיף כבוד לבית המחוקקים. ראוי להדגיש כי המצב השתפר בשנים האחרונות: אם לפני כשנתיים לא הייתה חובה לפרסם את ההסכמים הפוליטיים שנותרו חסויים, והאפשרויות לקומבינות בין הח"כ שקיבל את הכסף למשרד שהכסף עבר אליו היו גבוהות, מבחינה זו המצב היום הרבה יותר טוב: בהוראת היועץ המשפטי לממשלה כל ההסכמים הפוליטיים חייבים להיות גלויים לציבור, ואם יש כספים שחבר כנסת מייעד לתקנה מסוימת או להעביר לארגון או מוסד מסוימים, הדבר מחייב את אישור היועץ המשפטי של משרד האוצר. ועדיין, יש מה לשפר בהתנהלות כדי למנוע מראית עין שלילית שכזו.

בהערת אגב ראוי לציין, שגם באופוזיציה לא כולם 'צדיקים' גדולים. מלבד ח"כ מיקי לוי, חבר הוועדה מנואל טרכטנברג יחד עם עמיתיו, יוסי יונה ומיכל בירן ניהלו מו"מ עם האוצר בניסיון להוריד את ההסתייגויות שהגישו בתמורה לתקציבים. לרוע מזלם, המו"מ נכשל והם לא זכו לנגוס בעוגה.