נתב"ג
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

"זה סיפור גדול, אבל אין לו קשר לאבטחה": כיצד הוברחו מאות זרים מנתב"ג?

תת-ניצב אלי אסייג הסביר בריאיון לכאן רשת ב כי החשודים במעורבות בהברחת הזרים אינם עובדי רשות שדות התעופה, אלא מחברות פרטיות שפועלות בנתב"ג. ראש מערך האבטחה לשעבר בנתב"ג אמר: "אף אחד לא מפקח על מי שכבר קיבל רישיון, אחרת לא יהיה לזה סוף"
בחצי היום
17 ביוני 2019
13:14

שישה חשודים נעצרו הבוקר (שני), ושמונה נוספים עוכבו לחקירה, בחשד שהיו מעורבים בהברחת מאות אזרחים גיאורגים דרך נתב"ג לישראל. "זה סיפור גדול ובעייתי", הסביר ראש מערך האבטחה בנתב"ג לשעבר פיני שיף, בריאיון לתוכנית בחצי היום עם אסתי פרז בכאן רשת ב, אך הבהיר: "אין שום קשר לאבטחה".

האזינו לריאיון המלא עם פיני שיף

לדברי שיף, בנמל התעופה פועלים גופים פרטיים רבים, שמרגע שקיבלו את האישור לפעול בשטח המבצעי של הטיסות  - הפיקוח עליהם בלתי אפשרי. "נתב"ג זו עיר גדולה מאוד שלחלק מהמועסקים בה, גופים פרטיים שעובדים בזיכיון, יש גישה לשטח המבצעי - בכך כוונתי למטוס ולתחומים מוגבלים", אמר שיף. "מתן הרישיון הוא תהליך מבוקר להפליא, ומי שלא זכאי - לא יקבל רישיון. אבל אף אחד לא מפקח על מי שכבר קיבל רישיון, אחרת לא יהיה לזה סוף.

"סביב מטוס פועלים המון גופים - מתדלקים, מביאי המזון וכו'. כל אלה הורשו להיות בצד המבצעי של נמל התעופה בן גוריון. הייתה פה עבירה על חוק הכניסה לישראל, והאמון עליה הוא משרד הפנים. המילים 'מחדל אבטחתי' הן סקסיות, אבל אין שום זיקה".


ואכן, תת-ניצב אלי אסייג הסביר בריאיון לבחצי היום כי החשודים שנעצרו אינם עובדים של רשות שדות התעופה, אלא עובדי חברות פרטיות שנמצאות במתחם נתב"ג, ויש להם אישור להתנייד באופן חופשי במתחם. "יהיו מעצרים נוספים, יש תוכנית חקירה מסודרת ובסוף ניגע לכל האנשים המעורבים", אמר אסייג.

האזינו לריאיון המלא עם תנ"צ אלי אסייג

הקצין הוסיף כי "המודיעין שהגיע אלינו עסק בגיאורגים, שנכנסו דרך נתב"ג בשיטות מתוחכמות שלא נתקלנו בהן עד עכשיו. הם קיבלו סיוע מחברות עורכי דין שפעלו בנתב"ג. הרשת החלה לפעול בחו"ל והמשיכה בארץ, ומחומר החקירה שברשותנו עולה כי הגיאורגים באו לעבוד בשטחי ישראל. בחקירה גלויה נוכל להגיע לפרטים נוספים".

גורם ביטחוני בכיר בנתב"ג גם אמר כי "אין שום זיקה ושום קשר בין האירוע שבו מדובר לבין תחום האבטחה בנתב"ג. אותם עובדים שביצעו את העבירות על החוק הם עובדים של החברות שפועלות בנתב"ג, אשר בגדו באמון שניתן להם וביצעו פעולות פליליות  כדי לעקוף את ביקורת הגבולות".

תגיות:
נתב"ג