תמונה מתוך דף הפייסבוק של האחים גיל

"על האחים גיל להפסיק להתחזות לרופאים"

משרד הבריאות שלח מכתב אזהרה לאחים בעקבות תחקיר "כאן", שחשף כי הם מציעים טיפול לאלצהיימר. "הנכם משווקים 'שיטות טיפול ללא כל בסיס מדעי", נכתב. "בפרסומיכם יש משום הטעיה ברורה"
תומר ממיה
22 בדצמבר 2016
15:04
עודכן ב 19 אוקטובר 16:31

בעקבות תחקיר "כאן", שבו נראים האחים אביב ועומר גיל כשהם מציעים טיפול טבעי לסובלים מאלצהיימר, שלחה "הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור בפרסומים" במשרד הבריאות, מכתב אזהרה והתרעה לאחים, ובו דרשה מהם לחדול לאלתר מלהציג עצמם כבעלי הכשרה מקצועית ברפואה.

במכתב של משרד הבריאות נטען כי פעילותם של האחים מהווה עבירה על סעיפים 3 ו-4 ל"פקודת הרופאים", וכוללת התחזות לרופאים או "תארים הדומים לכך", במטרה להטעות את הציבור.

"הנכם‏ משווקים 'שיטות‏ טיפול' ‏לאותן‏ מצבים‏ רפואיים,‏ ללא ‏כל בסיס‏ מדעי אשר ‏נבדק ‏מחקרית ‏ומדעית תוך‏ הטעיית‏ הציבור", נקבע במכתב. "בפרסומיכם יש משום הטעייה ברורה. אינכם מוסמכים לעסוק ברפואה/תזונה או מחזיקים בתעודת הכרה כלשהי במקצועות הבריאות, המאפשרת את הטיפול אותו הנכם מתיימרים לתת, תוך יצירת מצג רחב ממדים של ידע, הכשרה, וטיפול מונע או מרפא, זאת ללא כל הכשרה מוכרת".

 

 

עוד נטען במכתב כי הייעוץ הניתן על-ידי האחים גיל "עלול לפגוע בבריאותם" של האנשים הפונים אליהם, ואף "לסכן חיים". בשל-כך, דרשה "הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור בפרסומים" מהאחים גיל, להסיר לאלתר את כל ההתייחסות לטיפול מחלות – לרבות הפסקה מיידית של השימוש בתארים "תזונה" ו-"דיאטה" – בכל מדיה שהיא, בכתב או בעל-פה. כמו כן, נתבקשו האחים גיל להעביר למשרד הבריאות, בהקדם האפשרי, את הפרטים אודות שיטות ומהות הטיפול הניתנות לכלל מטופליהם.