חיילים בפעילות, אילוסטרציה
צילום: דובר צה"ל

לוחמים בדובדבן פנו למפקד היחידה: לא סומכים על מפקד הצוות

במכתבם טענו הלוחמים שמפקדם מקלל אותם ומתעלם מבעיות רפואיות. לדבריהם הם ניסו לפתור את המצב בשיחות עמו אך ללא הצלחה. כשנשאלו מי לא יסמוך עליו במלחמה - כולם ענו בחיוב. דובר צה"ל: הנושא בבדיקה
כרמלה מנשה
18 ביוני 2019
15:00

לוחמים ביחידת דובדבן פנו למפקד היחידה והביעו חוסר אמון מקצועי במפקד הצוות שלהם, כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. במכתבם הדגישו החיילים שמפקדם מקלל אותם, מזלזל בהם ומתעלם מהפניות רפואיות. הם הוסיפו שנערכו שיחות צוות כדי להציף את הבעיות אך לא חל שיפור. לדבריהם, כשנשאלה בצוות השאלה מי לא ייצא עם המפקד למלחמה, כולם השיבו בחיוב.

במכתבם פירטו הלוחמים שהמפקד מזלזל בהם ונוהג בחוסר כבוד כלפי הצוות, כולל קללות כלפי חיילים. אחד מהם אמר שהוא השתמש כלפיהם בביטוי "הומואים". הם הוסיפו כי הם פועלים מפחד, ושחוו ממנו העלבות שלא קשורות לצד המקצועי, והתעלמות מבעיות רפואיות בניגוד לדעת הרופא. הלוחמים הדגישו שניסו לפתור את הבעיה מול המפקד עצמו, ונכשלו בכך. לכן, הם החליטו לפנות למפקד היחידה, לא במטרה להאשים את המפקד - אלא לטובת הצוות והיחידה.

מדובר צה"ל נמסר: "הנושא מוכר ונבדק על ידי מפקד היחידה ומפקד עוצבת הקומנדו. כמו כן, התקיימה שיחה בין המפקדים לחיילים. המפקד יסיים עם החיילים את המסלול בחודש הקרוב. ככלל, אין מקום לשיח בוטה ובלתי הולם בין מפקדים לחייליהם בצה"ל. טרם הוחלט על תפקידו הבא של מפקד הצוות".

בשנה שעברה נחשפו כמה ליקויים ביחידת דובדבן אחרי שלוחם פלט כדור וגרם למותו של שחר סטרוג. בעקבות כך התקבלו עדויות על כך שמשחק בנשק היה דבר שגרתי ביחידה. חמישה לוחמים העידו במשטרה הצבאית כי נהגו להתאמן בחדרים בשליפות אקדחים, בניגוד לפקודות. אם של לוחם שהשתחרר מהיחידה סיפרה בכאן רשת ב: "ממה ששמעתי מהבן שלי, יש נוהג ביחידת דובדבן לפיו החיילים מחזיקים אקדחים ומשחקים 'שליפות'. זה משחק מוכר וידוע שקיים בכל הצוותים". 

בחודש פברואר האחרון נאשמו ארבעה חיילים מהיחידה בשימוש במריחואנה בתוך בסיס היחידה.  שלושה מהחיילים שנעצרו משרתים ביחידת העילית וחייל נוסף הוצב לשרת בבסיס. מדובר בנהגים, שחלקם בתפקיד מבצעי. החיילים הואשמו שהשתמשו בסמים בנסיבות אזרחיות וגם בבסיס, אחד מהם אף בזמן כוננות. אחד מהם נשלח בהסדר טיעון לחודשיים מאסר ושלושה נעצרו עד תום ההליכים.

תגיות:
צה"ל