האם האישה שהורשעה ברצח בעלה המתעלל תזכה לשחרור מוקדם?

לקראת הדיון הצפוי מחר בוועדת השחרורים בעניינה של דלאל דאוד, שהורשעה ברצח בעלה שהתעלל בה, עלה היום קמפיין רשת ובו קוראות נשים לפרקליטות לתמוך בשחרורה. הפעילות העלו תמונות שלהן מחזיקות בשלטים עליהם כתוב #דלאל_את_לא_לבד
נופר משה
18 ביוני 2019
16:03

ועדת השחרורים צפויה לדון מחר (רביעי) בבוקר בעניינה של דלאל דאוד בת ה-49 שמרצה מזה 18 שנה עונש מאסר בגין רצח בעלה שהתעלל בה. לקראת הדיון, עלה היום קמפיין רשת ובו קוראות פעילות לפרקליטות לתמוך בשחרורה של דאוד. הפעילות העלו לרשת תמונות שלהן מחזיקות בשלט שעליו כתוב #דלאל_את_לא_לבד. מחר אף צפויות פעילות לשחרורה להגיע לבית משפט השלום ברמלה, שם יתקיים הדיון.

דאוד הייתה קורבן להתעללות מתמשכת מצד בעלה, אלימות שכללה אונס ואלימות פיזית. ימים ספורים לאחר לידת בנה, ניסה בעלה להפשיט אותה ולקיים איתה יחסי מין בכוח אול מול ילדיהם. דאוד, שטענה כי נאלצה להגן על חייה, הרגה אותו. לאורך השנים לצד בעלה, היא התלונה לא פחות מ-26 פעמים לרשויות ולמשטרה על התעללות.

בשנת 2002 הורשעה דאוד ברצח בעלה ונידונה למאסר עולם שאורכו 30 שנה. בהמשך קצב הנשיא שמעון פרס את עונשה ל-25 שנה. שלוש שנים לאחר מכן, החליט הנשיא ראובן ריבלין לאפשר לה להגיש בקשה לשחרור מוקדם מהכלא, ומחר, כאמור, יתקיים דיון בעניינה בבית המשפט.

האזינו לריאיון עם ספיר סלוצקר עמרן בכאן רשת ב

עורכת הדין ספיר סלוצקר עמרן, רכזת מטה המאבק למען דלאל דאוד, סיפרה בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב: "כל נה שהיא רוצה מלבד להשתחרר זה להיות פעילה, להצליח להציל נשים אחרות מהמקום שהיא עברה – גם נשים יהודיות וגם ערביות – אבל במיוחד ערביות שנמצאות במצוקה קשה. ללוות אותן, לחזק אותן, לתת להן את מעגלי התמיכה שהיא לא קיבלה. כשדלאל תשתחרר, היא תחזור לחיים שלה. היא תהפוך להיות בזמן קצר פעילה מרכזית נגד אלימות כלפי נשים".

סלוצקר עמרן הוסיפה כי "היא אמרה 'אני לא יודעת איך נשארתי שפויה אחרי כל מה שעברתי'. היא התחתנה איתו בגיל 21, היום היא בת 49. עוד יש לה סיכוי להצליח בגילה לסגל לעצמה חיים חדשים וראוייים".