-

תרגיל גדול בחיל האוויר: "מתכוננים להגעת טילי S-300"

קצין בכיר מסר כי בחיל נערכים ללחימה בכמה זירות במקביל, שמטרתה לנטרל את האיום הנשקף בעיקר מהזירה הצפונית: "המטרה היא להגיע לשיגור של טילים בודדים, אם בכלל, וליירט אותם עוד לפני שפגעו בקרקע". לראשונה נעשה בו שימוש במטוס ה-F-35 החדש שטס ביום ובלילה
כרמלה מנשה
18 ביוני 2019
17:00

חיל האוויר עורך מאז יום ראשון תרגיל רחב היקף המדמה מלחמה כוללת - כך פורסם היום (שלישי). קצין בכיר בחיל, מסר כי התרגיל, שנערך בשיתוף כוחות היבשה, מדמה "מלחמה בכמה זירות ביחד כאשר המיקוד הוא הזירה הצפונית". לדברי הקצין, חיל האוויר נערך להתמודדות עם מערכות הנ"מ המתקדמות בזירה הצפונית:"אנחנו מכינים את חיל האוויר להגעת טילי S-300 ו-S-400". הוא הוסיף: "כל חיל האוויר באוויר".

לפי הקצין, אל"מ א', בתרגיל נערך חיל האוויר להתמודד תקיפות רבות בפרקי זמן קצרים. "קצב שיגור הרקטות ליום שהאויב מתכנן הוא מאות ואלפי רקטות", אמר אל"מ א' והוסיף: "המשימה שלנו היא לפגוע עוד לפני תוך כדי השיגור. המטרה היא להגיע לשיגור של טילים בודדים, אם בכלל, וליירט אותם עוד לפני שפגעו בקרקע".

התרגיל נערך בהשתתפות כלי טיס מטייסות הקרב, המסוקים והתובלה, מערך ההגנה האווירית ומערך הבקרה של חיל-האוויר, ולראשונה נעשה בו שימוש במטוס ה-F-35 החדש.

בחודש פברואר דיווח העיתון הלבנוני המזוהה עם חיזבאללה "אל-אח'אבר, שרוסיה הודיעה לישראל שהיא מתכוונת להפוך את מערכת ההגנה האווירית S-300 שפרוסה בסוריה למבצעית בתוך חודש.