מאיר אריאל

מצעד אלבומי מאיר אריאל

אלבומי מאיר אריאל הגדולים שבחרו מאזיני כאן 88
מערכת כאן
12 ביולי 2019
11:00

במלאת 20 שנה למותו של מאיר אריאל, שאלנו אתכם מהו האלבום שלו שאתם הכי אוהבים ואתם בחרתם את אלבום הבכורה, "שירי חג ומועד ונופל". פרופ' נסים קלדרון, מחבר "ארול אחד" הביוגרפיה על מאיר אריאל, כותב על האלבום: 

"יש משהו שהשלמתי איתו. [...] שאני לאט לאט. מעט ולאט". כך אמר מאיר אריאל בשיחה עם יואב קוטנר על כך שהוציא את האלבום הראשון שלו בגיל 37, גיל מאוחר מאוד בשביל רוב האמנים. הוא כתב שירים מלאי חיים כל כך, נחרתים כל כך בזכרון, שרבים שוכחים שהוא הוציא רק שישה אלבומים ואלבום הופעות אחד. מעט ולאט - גם לחיים קצרים של 57 שנים. לכן מרתק לעקוב אחרי הקצב האיטי הזה. ומרתק עוד יותר למצוא איך המעצורים שלו, והפקפוקים שלו, והעיכובים שלו, לא פגעו ביצירתו. להפך. הוא התעשר והעמיק איתם, בגללם, מתוך התמודדות איתם. "מי שלא יוצא פראייר לא יוצא בכלל" - זה משפט שארז לב ארי שמע ממאיר אריאל והביא אל שיר שלו. הפראייר, הליצן המשתומם, ארול שנופל מאקליפטוס עוג, מי שנידפק פעם אחת וכבר לא יכול להיגמל מזה, הקיבוצניק שמפסיד בתחרות על ליבה של אישה מול ערבי משכיל עד קצות הציפורניים" - אלה הגיבורים-לא-גיבורים, שהביא מאיר אריאל בהתרסה כנגד תרבות ישראלית של חג ומועד שאף פעם לא מועד ונופל.

בדרך הארוכה והאיטית שהוא עשה אל "שירי חג ומועד ונופל" שיצא ב-1979 (למרות שעל העטיפה כתוב 1978) היתה מעידה ראשונה ב-1967 כאשר הוא התפרסם עם "ירושלים של ברזל", ושנא את זה, ואלמלא השינאה הזאת הוא היה נישאר "הצנחן המזמר". ואחר כך היתה מעידה שניה ב-1968 כאשר הוא נסע לשנתיים לדטרויט ומצא את עצמו בלי שלום חנוך שילחין את הטקסטים שלו, והשתתק, אבל הפך את המחסור לאתגר, וגילה את דילן, וגילה את הסינגר-סונגרייטר שגם כותב וגם מלחין וגם שר בבדידות אבל גם במיצוי של האישיות שלו. ואחר כך, ב-1970, הוא חזר לקיבוץ, וכתבי היד מגלים שכבר היו לו כמעט כל שירי חג ומועד ונופל, אבל הוא חיכה עוד תשע שנים של לבטים ושל עיכובים, שאותן הוא תירגם לעוד 27 שנים של מורכבות במלים ובמוסיקה, ושל פתיחות פצועה וחכמה. אחר כך, ב-1973, הוא התחיל להקליט את השירים עם דורי בן זאב באולפן ביתי, ומלחמת יום הכיפורים עצרה אותו, ונתנה לנו את "לילה שקט עבר על כוחותינו בסואץ" ואת המעמיקים שבשירי המלחמות של הישראלים. אחרי המלחמה, ב-1974, הוא נכנס לאולפן מקצועי, והקליט עם מתי כספי את "תקווה" ואת "לילה שקט" ואת "הולך בטל" (בלחן משלו, לא בלחן המוכר של אריאל זילבר). אבל היה לו מספיק אומץ, ומספיק נאמנות לקול ולצבע שלו, כדי להבין שאלה הקלטות שלא מוסרות את האישיות שלו ולגנוז אותן. ואז, ב-1978, אחרי עוד ארבע שנים ארוכות, בא שלום חנוך והפיק את האלבום הראשון בחייו, והביא אל ההפקה את גווני הגוונים של מאיר אריאל שאיתו גדל מילדות. וכל השאר היסטוריה.

נסים קלדרון

האזינו למשדר המיוחד עם עפרה הלחמי:

אלבומי מאיר אריאל שאתם בחרתם:

1. שירי חג ומועד ונופל (1978)
2. זרעי קיץ (1993)
3. רישומי פחם (1995)
4. ירוקות (1988)
5. וגלוי עיניים (1984)
6. ברנרד ולואיז (1997)
7. דלתות נפתחות מעצמן (1998)
8. עברנו את פרעה (1990)
9. ירושלים של ברזל (1967)