קנאביס רפואי בבית מרקחת
צילום: פלאש 90

פסיכיאטר מזהיר: כ-600 ילדים בסכנה בגלל רפורמת הקנאביס

פסיכיאטר הילדים והנוער ד"ר אלן פלשמן מזהיר מהמהלך בריאיון לכאן רשת ב. לטענתו מאות ילדים שבהם הוא מטפל נאלצו להפסיק את הטיפול בשמן קנאביס. לדבריו: "אם לא אגיד שזה פיקוח נפש - אף אחד לא יקשיב"
דקלה אהרון שפרן
08 ביולי 2019
14:11

פסיכיאטר הילדים והנוער ד"ר אלן פלשמן הזהיר היום (שני) ש-600 ילדים הסובלים מאוטיזם שבהם הוא מטפל נמצאים בסכנה בגלל רפורמת הקנאביס הרפואי. בריאיון לתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב הסביר פלשמן לקרן נויבך כי משרד הבריאות אינו מתיר להם יותר להשתמש בשמנים של הצמח והם נאלצו להפסיק את הטיפול ללא הצדקה. 

הדברים מגיעים על רקע הכרזת משרד הבריאות ביום חמישי האחרון על שורת צעדים שייקלו על צרכני הקנאביס הרפואי. בין הצעדים שעליהם הוחלט: פיקוח על מחירי הקנאביס ומתן אפשרות להמשך טיפול במתכונת הקיימת לילדים עם אוטיזם. פלשמן אמר כי הוא משער שהיחידה חותרת לסיום טיפול עם הקנאביס והחלפתו לטיפול בתרופות של חברות התרופות. 

פלשמן סיפר בריאיון על ההחלטה לפרסם את טענותיו ברשתות החברתיות: "התלבטתי כמה שבועות אם לפרסם או לא, אבל קיבלתי כל יום טלפונים מהורים. הובכתי. השמן הציל את חיי הילדים שלהם. הרגשתי שאם אני לא אגיד שזה פיקוח נפש - אף אחד לא יקשיב להורים".

עוד הוסיף כי מצבם של הילדים, כמו גם של ילדים רבים הסובלים מאפילפסיה, השתפר מאוד בעקבות השימוש בשמנים של קנאביס רפואי. לטענתו, נגזר עליהם להפסיק את הרצף הטיפולי ללא הצדקה או שיקול דעת רפואי, בשל הרפורמה בקנאביס שמנהיג משרד הבריאות. לדבריו, שיקוליו של מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות יובל לנדשפט, שהוא רוקח בהכשרתו, היו שרירותיים. 

חיים ברקוביץ', אביהם של יוחנן ודוד המטופלים בשמן קנאביס אצל ד"ר פלשמן, סיפר: "ברגע שהקנאביס הרפואי נכנס לתמונה הכל השתנה ללא הכר, השינוי היה מאוד דרמטי. אני לא יכול להבין איך בן אדם שאמון על בריאות הציבור, מנכ"ל משרד הבריאות, נותן יד לפיקוח נפש".