נוסעים חרדים בכניסה לאוטובוס
צילום: זאק ווג'סגרס, פלאש 90

"הנהג אמר שיש מקום רק לגברים": אפליה נגד נשים באוטובוס של אגד

נור בר און נוסעת במשך שנים על הקו בין ירושלים לבני ברק, וכבר חוותה ניסיונות לכפות עליה הפרדה בין נשים לגברים. ההחלטה של הנהג למנוע ממנה לעלות בכלל לאוטובוס הצליחה להפתיע גם אותה. האזינו
סדר יום
10 ביולי 2019
11:31

נור בר און נוסעת בקו 402 של אגד מירושלים לבני ברק כבר כמה שנים. היא מכירה את הניסיונות של נוסעים מהמגזר החרדי לכפות על נשים לשבת באחורי האוטובוס בנסיעות אלה, וחוותה על בשרה כמה פעמים התנכלויות בגלל שלא הסכימה להישמע לכפייה. ביום חמישי האחרון אפליית הנשים בקו 402 הצליחה להפתיע אפילו את בר און, כשהנהג עצמו מנע ממנה ומנוסעות אחרות לעלות לאוטובוס.

האזינו לריאיון עם נור בר און בכאן רשת ב

בריאיון שהעניקה היום (רביעי) לתוכנית סדר יום עם קרן נויבך בכאן רשת ב, סיפרה בר און: "הנהג נעמד בפתח האוטובוס והודיע שיש מקום רק ל-12 גברים. ואז הוא התחיל, כשהוא מצביע עליהם ומושך אותם, להעלות גברים בלבד לאוטובוס.

"הוא העלה חמישה גברים, ואז הגיע תורי. הוא העלה במקום שני גברים שהיו רחוקים ממני. שאלתי אותו למה הוא עושה את זה, והוא ענה לי שהנוסעים באוטובוס מוכנים לנסוע רק בהפרדה בין גברים לנשים".

עו"ד מיטל ארבל מהמרכז הרפורמי, המייצגת את בר און, הסבירה בתוכנית כי כל נושא ההפרדה בין נשים לגברים באוטובוסים של אגד, כל שכן מניעה מנשים לעלות לנסיעות, אינו חוקי: "אין כזה דבר קווי מהדרין. זה פרקטיקה לא חוקית ואסור לכפות כל הפרדה בין נוסעים. אלו דברים שנוסעים יוזמים אותם, ואין בעיה אם הנוסעים מוכנים לנסוע בהפרדה. הבעיה מתחילה כשעולה אישה שרוצה לשבת מקדימה".

עמיר קינן, מנהל אגף תחבורה ציבורית באגד, מסר בתגובה: "אין דבר כזה קווי מהדרין, מבחינת החוק אסורה כל הפרדה באוטובוסים. זו המצאה של אנשים, ולנהג אסור להתערב במה שקורה בין הנוסעים. הנהג שהפלה בין נשים לגברים יטופל בחומרה".