זום אין

זום אין: יום בחיי עובד רשות המיסים בנתב"ג

"אולם הנוסעים זה כמו סיר לחץ": אמיר אזרן עובד כבר שש שנים כבודק בכיר באולם הנוסעים בשדה. על המוצרים הכי נמכרים, ניסיונות הברחה יצירתיים ואתגרי התפקיד
אורן אהרוני ודורון סולומונס
12 ביולי 2019
11:27

אמיר אזרן, בן 33, עובד ברשות המיסים כבר שש שנים כבודק בכיר באולם הנוסעים בשדה התעופה בן גוריון. בכל יום עבודה, נתקל אזרן באלפי נוסעים, כאשר במסגרת תפקידו הוא צריך לזהות מי מהם נושא עמו טובין אסורים. "סיגריות זה הטובין הפופולרי ביותר שאנחנו נתקלים בו. המחיר של הסיגריות במדינת ישראל הוא גבוה. והמטרה שלהם היא להביא אותן לישראל ולנסות למכור אותן פה בקצת יותר זול ממה שהן נמכרות".

בחודשים יולי ואוגוסט צפויים לעבור בנתב"ג יותר מחמישה מיליון נוסעים, אמיר וצוות הבודקים עומדים בלחץ עבודה לא פשוט: "אולם הנוסעים זה כמו סיר לחץ. צוואר הבקבוק הכי אינטנסיבי שאני מכיר", סיפר אזרן, "דרכו עוברים הרבה מאוד אנשים בכל רגע נתון. אתה כל הזמן נמצא בסיטואציה שאתה חייב להיות דרוך".

אמיר נתקל לא פעם בניסיונות הברחה יצירתיים שלא אחת נגמרים באופן שלילי, בעיקר בכל מה שקשור ל-"אופנת הפומרניינים". אזרן מסביר: "כלב חמוד, הוא מגיע בכל מיני דרכים הזויות. סלים של פיקניק, שקיות, תיקים מאוד צפופים, חלקם מורדמים, חלקם כבר מתים". 

על האינטואיציה שעוזרת לו "לשלוף" נוסעים לבדיקת כבודה סיפר: "אם מגיעה אליך קבוצה גדולה של אנשים, זה בעצם לדעת לבחור במינימום זמן את האדם הנכון. זו אינטואיציה שמתפתחת, אתה לא מגיע איתה מהבית.

בגלל הלחץ שמלווה את סופה של הטיסה, אמיר היה מעורב פעמים רבות באירועים מתוחים: "הייתה שבירה של בקבוקי אלכוהול  על הדלפקים. הטונים כל הזמן עולים. לא כולם בקיאים בחוקי המכס, לא כולם בכלל יודעים מה זה מכס. כשהם טסים לחו"ל, מבחינתם הכול אפשר".