כוח ימי של משמרות המהפכה האיראן, ב-2011
צילום: אי-פי

איראן: עצרנו מכלית נפט שהבריחה דלק

משמרות המהפכה גררו את המכלית לשטח איראן בעקבות תקלה טכנית. לאחר מכן התברר שיש עלייה מיליון ליטרים של דלק ו-12 אנשי הצוות נעצרו. טרם ידוע מאיזו מדינה המכלית
עמיחי שטיין
18 ביולי 2019
13:23

האיראנים מדווחים היום (חמישי) שבתחילת השבוע עצרו משמרות המהפיכה מכלית נפט זרה שהבריחה דלק. לדבריהם, הם נענו לקריאה מהמכלית באזור מצרי הורמוז שסבלה מתקלה טכנית. הם גררו אותה למים הטריטוריאליים של איראן ואז התברר שהיא מבריחה מיליון ליטרים של נפט.

12 אנשי הצוות שהיו עליה נעצרו. בתחילת השבוע דווח על מכלית של איחוד האמירויות שנעלמה מהרדאר במפרץ בתחילת השבוע. אך האיראנים אומרים שלא מדובר באותה מכלית.

בשבוע שעבר ניסתה איראן ללכוד מכלית בריטית במפרץ הפרסי. ספינת קרב בריטית שליוותה את המכלית כיוונה את תותחיה אל הספינות האיראניות ואיימה עליהם לעזוב והאיראנים נסוגו לאחור. במשמרות המהפכה הכחישו את הדיווח וטענו כי "אם היינו רוצים - אנחנו מסוגלים ללכוד כל ספינה זרה בכל מקום".

בתחילת החודש  עצרה בריטניה סמוך למצר גיברלטר, מכלית המובילה נפט איראני, בחשד שעשתה את דרכה לסוריה על אף העיצומים שהוטלו על משטר אסד. בבית הלבן בירכו על הפעולה של צבא בריטניה. בתגובה לכך איים נשיא איראן חסן רוחאני שבריטניה "תישא בתוצאות".