אמי פלמור

"החלטה מבישה": עתירה לבג"ץ נגד הדחת פלמור

בעתירה של התנועה לאיכות השלטון נכתב שחל איסור על ממשלת מעבר לבצע מינויים לתפקידים בשירות הציבורי, אלא אם מדובר בצורך דחוף. "החלטה שכל תכליתה היא לפגוע בשומרי הסף שמופקדים ויהיו מופקדים על מיצוי הדין בפרשותיו של ראש הממשלה", נכתב
אמוץ שפירא
25 ביולי 2019
11:07

התנועה למען איכות השלטון עתרה הבוקר (חמישי) לבג"ץ נגד החלטת שר המשפטים אמיר אוחנה לסיים את כהונתה של מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור ולמנות את אופיר כהן לתפקיד. בעתירה כתבה התנועה כי חל איסור על ממשלת מעבר לבצע מינויים לתפקידים בשירות הציבורי, אלא אם מדובר בצורך דחוף. "מדובר בהחלטה מבישה שכל תכליתה היא לפגוע בשומרי הסף שמופקדים ויהיו מופקדים על מיצוי הדין בפרשותיו של ראש הממשלה", נכתב בעתירה.

בתנועה האשימו כי פלמור הודחה מתפקידה "במה שמצטייר כמהלך בזק שלא עבר את המסננות הדרושות ואת שומרי הסף הרלוונטיים". בתנועה ציינו כי פלמור פוטרה בסמוך לסיום כהונתו של פרקליט המדינה שי ניצן ומינויו של פרקליט מדינה חדש, כשהייתה עתידה במסגרת תפקידה לכהן בוועדה לבחירת מועמדים לתפקיד פרקליט מדינה החדש. "אותו פרקליט מדינה העתיד להתמנות, עשוי להיות פרקליט המדינה הראשון בהיסטורית מדינת ישראל שינהל הליך דיוני נגד ראש ממשלה מכהן", נכתב. 

"מדובר בהחלטה שנעשתה באישון לילה, בחיפזון, בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה ומבלי לקבל את אישורו של נציב שירות המדינה. החלטה שהתקבלה על ידי שר זמני שככל הנראה, לאחר הבחירות, לא יישאר בתפקידו", כתבה התנועה לאיכות השלטון.

אתמול פורסם לראשונה בכאן חדשות כי במפגש סגור בפרקליטות המדינה על הדחתה מנכ"לית משרד המשפטים, נשמעה ביקורת על מהלך ההדחה וגם תהייה כיצד היועץ המשפטי לממשלה לא מנע אותו - מהלך שעליו דווח אמש בכאן חדשות.

פרקליטים בכירים ומוכרים הביעו במהלך המפגש דאגה מההדחה וממהלכים עתידיים. כמה מהנוכחים הזכירו שיש מכנה משותף בין ההדחה לבין הקפאת מכרז לתפקיד בכיר שבו היתה מועמדת ראש הצוות שעוסק בתיקי ראש הממשלה, עו"ד ליאת בן ארי. המנכ"לית שהודחה, אמי פלמור, נכחה במפגש אך נזהרה בדבריה. היא זכתה לתמיכה רבה ואף נאמר לה כי היא יכולה להיות גאה בעצמה על שפוטרה.

אוחנה הדיח ביום שלישי את פלמור. בהודעת המשרד נמסר כי פלמור פורשת מתפקידה בתום חמש שנים וחצי, אך צוין כי הדבר נעשה על פי בקשתו של אוחנה ובסיכום איתו. ועדת חריגים שבנציבות שירות המדינה, בראשות סגן הנציב, תבחן את בקשתו של השר אוחנה למנות מנכ"ל חדש למשרד. אתמול הגיש השר אוחנה לנציבות את בקשתו למנות לתפקיד את עו"ד אופיר כהן, שהיה מג"ד ומאנשי עמותת אנשי המילואים.