רונה קינן

יום הולדת 40 לרונה קינן

אנשי כאן 88 בחרו את השירים של רונה קינן שהם אוהבים במיוחד
מערכת כאן
26 ביולי 2019
07:45

רונה קינן חוגגת יום הולדת 40 ואנחנו חוגגים יחד איתה במחווה מיוחדת לכבודה. קינן פרצה לראשונה כבר בגיל 18 במופע שיצר ערן צור, "אתה חברה שלי", עם שיריה של יונה וולך. שש שנים אח"כ יצא אלבום הבכורה שלה, "לנשום בספירה מאחור", ומאז ועד היום היא מהקולות הייחודיים והצלולים של הרוק הישראלי. השנה שיחררה את אלבומה החמישי והמצויין, "זמן התפוז", שלוכד את נקודת ההשקה בין האישי לקולקטיבי ובין ההווה לעבר כפי שרק היא יודעת לכתוב ולשיר.

אנשי מערכת כאן 88 בחרו את ה-שיר של רונה בעיניהם. שיר אחד בלתי נשכח שאהוב עליהם במיוחד ושגם לכם כדאי מאוד להכיר. מאחלים עוד שנים רבות של יצירה מופלאה, מזל טוב!

המעיין הזוהר

מאת: ניר גורלי

כשחושבים על רונה קינן חושבים על רוך, עדינות, איפוק. אלו תכונות נהדרות אבל לא בדיוק החומרים שהופכים הופעה חיה למוצלחת. ובכל זאת הופעות של רונה הן עניין מרגש ואפילו, קצת, מזיז. לא אשכח את ההופעה ההיא בבארבי שבה ביצעה את "המעיין הזוהר" וגרמה לי לגלות את השיר – ואותה -  מחדש. זה לא שלא היו לה בלדות-כוח מדויקות לפניו ("מבול" למשל), אבל ביצוע ההופעה של "המעיין", שאת מילותיו כתבה והלחין איתה ערן ויץ, היה מבחינתי הרגע שבו הפכה קינן מזמרת להתייחד איתה מתחת לאוזניות לאחת שתמיד אשמח גם לראות על הבמה ולצעוק איתה פזמונים. 

כשהקוצים היו קוצים

מאת: לאון פלדמן

קשה לבודד שיר אחד מתוך אלבום הקונספט המופתי "שירים ליואל" (2009) אשר נכתב באופן חלקי על ובהשראתו של אביה, עמוס קינן ז"ל, איש לח"י שהפך לרודף שלום, אבל הפורמט מחייב, אז בחרתי את "כשהקוצים היו קוצים". לאחר שליווינו את תחנות חייו של יואל, מלידתו בשניים במאי (ממש כמו עמוס קינן), דרך הטראומות (דיר יאסין) והמלחמות של דור תש"ח, אנו פוגשים בו בזקנתו, הוא חולה בדימנסיה, בדומה לאלצהיימר שתקף את עמוס קינן בסוף חייו, והוא משוטט שיכור ומבולבל, בין עבר לא פשוט של זכרון מלחמות ואבק שריפה לבין הווה של שכחה. המוזיקה הנהדרת של רונה בהפקה ועיבוד כמעט מערבוני של אסף תלמודי ויוני סילבר ובחיזוק של כמה מהמוזיקאים הגאונים של ארצנו (אלי מגן, תמיד מוסקט, ערן וייץ ועוד ענקים) תומכת ברגש בשיר היפה והעצוב הזה. זהו שיר על איבוד ועיבוד זכרון, על געגוע לרעיון עבורו אנשים הקריבו את חייהם, גם אם זאת שריקת פצצה הורגת, "אז היו המלחמות יפות, הקוצים היו קוצים והשוחות היו שוחות". זהו שיר על אדם ואולי על עם בפוסט טראומה, וגם בתוך הטישטוש, יש בו רגע של פקחון נדיר "רק אתה יודע שאל האור אתה כבר לא תחזור". בסוף השיר קינן שוזרת את "חיילים אלמונים" ההמנון של מחתרת הלחי, בה היה חבר אביה, וכנראה לא השתחרר ממנה עד מותו, שהגיע כחודשיים לאחר שהאלבום שירים ליואל יצא. קינן ניגנה את השיר בהלוויתו של אביה. 

בני פרח

מאת: שיר זיו

״כל הנשיקות הן נשיקות לאחור״. תחשבו על זה. תחשבו על זה שוב. יש כל כך הרבה שירים על חוויות נעורים ראשונות, אבל כשרונה מספרת סיפור הוא לא דומה לשום דבר. ההגשה הכל כך מדוייקת, חמה וחכמה, נותנת את הכבוד והמקום לכל מילה ולכל משפט שנבחר בקפידה. היא גורמת לך לעצור ולהביט דרך זכוכית דקה לעולמה.

האלבום האחרון של רונה, ״זמן התפוז״, שבה אותי. בכל שמיעה מתגלה בו משהו חדש ולכל שיר יש קסם אחר. מהטקסטים שאי אפשר להישאר אדישים אליהם, המלודיה שכיף לשמוע וההפקה המגוונת של תום דרום ותמיר מוסקט - והכל נשאר תמיד רונה, במקצבים ובתמונה האישית-קולקטיבית שהיא משחקת בה באלבום בפשטות נפלאה. והשיר הזה, כמה שספציפי, ממחיש לדעתי את רונה קינן; כשהיא מספרת סיפור - חווית אותו. איתה, עם עצמך. 

מבול

מאת: סמדר שפר

מאז ועד היום "מבול" הוא אחד משירי החורף האהובים עלי. גם כשלא גשום, כשאני פשוט ביום רע ומחפשת שיר שיעטוף אותי, אני ישר פונה אליו. אמנם יש לי חיבה אישית לשירים שקטים, אפלים וקודרים אבל יש משהו מיוחד בדרך שבה רונה מניחה את המילים ובאופן שבו השיר בנוי שגורמים לי להיבלע עמוק לתוכו. אחרי ההתחלה השקטה של השיר מגיעה הסערה המלווה בכינורות דרמתיים וגיטרות מעושנות, שפשוט עושה לי צמרמורת.

במקור השיר נכתב באנגלית ונקרא Earthquake, אך יזהר אשדות, מפיק האלבום, התעקש שיתורגם לעברית וקינן החליטה שתופעת טבע אחת תתחלף באחרת. מדובר באחד השירים הבולטים שיצאו מאלבום הבכורה עטור השבחים "לנשום בספירה לאחור" משנת 2004. השיר נכתב על ידי ארבעה כותבים והולחן על ידי קינן ואם תחפשו טוב ברשת, תוכלו למצוא סקיצה מאוד בוסרית שלו, אותה מבצעת קינן רק בת 18.

בזכות "מבול" הכרתי את רונה קינן ובזכותו אני ממשיכה לעקוב אחרי כל מה שיש לאישה המוכשרת הזו להציע. 

אהבה שקופה

מאת: רוני ורטהיימר

כמי שעוקב אחרי רונה קינן הרבה לפני צאת אלבומה הראשון, זכור לי במיוחד הסינגל הראשון שהוציאה ב-2004. השיר "אהבה שקופה" היה מימוש של הבטחה רבת שנים. שיר שמאפיין מאוד את תחילת הדרך שלה והמעבר לכתיבה בעברית, מה שהפך עם השנים לאחד מסימני ההיכר שלה: שילוב של רוק אוניברסלי עם עברית משובחת וכתיבה חכמה ועמוקה, "כנענית" ומקומית. תענוג אמיתי עד היום. המון מזל טוב לרונה ועוד המון שנים של שמחה ויצירה. 


רונה קינן מתארחת בג'אם 88