אנטולי ויקטורוב
צילום: מאיר וקנין, פלאש 90

שגריר רוסיה בישראל: מסייעים באיתור נעדרים ישראלים

בריאיון לאתר הסעודי "אילאף" סיפר אנטולי ויקטורוב כי ארצו פועלת לאיתור גופות הנעדרים בסוריה ולבנון. השגריר הוסיף כי אם יש לישראל חשש מכוחות כלשהם בסוריה, עליה לדווח על העניין לרוסיה ולמסור לה כמה שיותר פרטים על מנת שתוכל לברר את הנושא
משה ברקוביץ'
26 ביולי 2019
01:46

שגריר רוסיה בישראל, אנטולי ויקטורוב, אמר אתמול (חמישי) בריאיון לאתר האינטרנט הסעודי "אילאף" כי ארצו ממשיכה לסייע לישראל במאמצים לאיתור גופות של נעדרים ישראלים בסוריה ובלבנון. לדבריו, "אנחנו נוקטים צעדים בשיתוף פעולה עם המדינות האחרות כיוון שלא מדובר בשטח שלנו".

כשנשאל ויקטורוב האם הוא מתכוון למדינות כמו לבנון ענה בחיוב והוסיף כי על רוסיה לשתף פעולה גם עם ארגונים הומניטריים. באשר לתיאום עם ישראל בסוריה אמר השגריר כי אם יש לישראל חשש מכוחות כלשהם בשטח סוריה, עליה לדווח על העניין לרוסיה ולמסור לה כמה שיותר פרטים על מנת שתוכל לברר את הנושא, תוך תיאום עם השותפים שלה בסוריה: "זאת הדרך שאנחנו פועלים בה ונשתדרג בה".

בחודש אפריל האחרון מבצע משותף של צה"ל, אמ"ן וצבא רוסיה שנמשך כשנתיים, הביא לאיתורו של זכריה באומל, שנהרג במבצע סולטן יעקוב במלחמת לבנון הראשונה. בהלווייתו של באומל, סיפר ראש הממשלה בנימין נתניהו על המבצע: "לפני כשנתיים פגשתי את נשיא רוסיה פוטין וביקשתי את עזרתו בהשבת הבנים, הוא נרתם מיד הנחה את אנשיו והם קיימו מאמץ ממושך כדי להשיג את המטרה. חיכינו לרגע הזה 37 שנים". 

בחודש יוני דיווחו כלי תקשורת ערביים המזוהים עם האופוזיציה הסורית כי משטר אסד ורוסיה קיימו חיפושים אחר חללים ונעדרים ישראלים נוספים בבית קברות באזור דמשק, שבו אותרו לכאורה גם עצמותיו של באומל.