שיגור חץ 3
צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

ישראל וארה"ב סיימו בהצלחה באלסקה סדרת ניסויים בחץ 3

הסדרה התקיימה באלסקה כדי לבחון יכולות של הטיל שאינן ניתנות לבחינה בישראל. היא כללה יירוט מלא של טיל מטרה בגובה רב מחוץ לאטמוספירה
כרמלה מנשה ומשה שטיינמץ
28 ביולי 2019
11:26

ישראל וארצות הברית סיימו היום (ראשון) סדרת ניסויים במערכת הטילים חץ 3. הסדרה התקיימה באלסקה כדי לבחון יכולות של המערכת שאינן ניתנות לביצוע בישראל. במהלך הניסוי בוצע בין השאר יירוט מלא של טיל מטרה בגובה רב מחוץ לאטמוספירה. את סדרת הניסויים ביצעו מנהלת חומה במפא"ת, המנהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית, שבמשרד הביטחון, והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים MDA.

מערכת חץ 3 שמפתחת ישראל מיועדת ליירוט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה והניסויים הדגימו בהצלחה מלאה יכולת יירוט מטרות בגבהים אלה. במהלך הניסויים נעשה שימוש במכ"מ אמריקני ונמסר כי יכולת קישוריות מבצעית בין המערכות הוכתרה בהצלחה. המערכת היא חלק ממערך ההגנה הרב שכבתית במפתח משרד הביטחון ומבוסס על ארבע שכבות הגנה מבצעיות: מערכת "כיפת ברזל", מערכת "שרביט קסמים", מערכת "חץ 2" ו"חץ 3".

משה פתאל, ראש מנהלת חומה במפא"ת אמר עם תום הניסויים כי מדובר בהישג מבצעי וטכנולוגי בלתי רגיל למדינת ישראל. " המערכת מקדימה את היכולות של האיראנים בכמה שנים. להישג שותפים אלפי עובדים, קצינים ומהנדסים במשרד הביטחון, התעשיות הביטחוניות, חיל האוויר הישראלי ושותפינו בארצות הברית. העובדה שהניסוי התקיים באלסקה, עשרות אלפי קילומטרים ממדינת ישראל, היא עוד הישג חסר תקדים שמעיד על בשלותה של מערכת חץ 3 לעמוד בהצלחה מול כל איום. מדובר בפעילות משותפת, מרשימה וייחודית, של ממשלות ארצות הברית וישראל, המדגישה את שיתוף הפעולה ההדוק והאסטרטגי בין המדינות בתחום ההגנה מטילים".

אדמירל ג'ון הייל, ראש סוכנות ההגנה האמריקנית מפני טילים אמר: "סדרת הניסויים המוצלחת הזו מהווה אבן דרך משמעותית בפיתוחה של מערכת הנשק חץ. ההצלחה הייחודית באלסקה מוכיחה ביטחון ביכולותיה העתידיות של ישראל להביס את האיומים המתפתחים בזירה. אנו מחויבים לעזור למדינת ישראל בשדרוג יכולותיה הלאומיות, בהגנה מפני טילים, במטרה להגן על עצמה ועל הכוחות האמריקנים הפרוסים באזור, מפני האיומים המתגברים".

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה לניסוי: "חץ 3 יירט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. הניסויים הצליחו מעבר לכל דמיון. הביצוע היה מושלם. כל פגיעה בול. היום יש לישראל את היכולת לפעול נגד טילים בליסטים שישוגרו נגדנו מאיראן או מכל מקום אחר. זהו הישג אדיר לביטחון ישראל. יידעו אויבינו שגם בהגנה וגם בהתקפה - נוכל להם".