מטה אונר"א בעזה
צילום: וויסאם נסאר, פלאש 90

בעקבות הדוח הקשה: שווייץ ביטלה את הסיוע לאונר"א

ההחלטה הגיע לאחר פרסום הדוח שחשף הטרדות מיניות ואפליה בצמרת הארגון. הנושא נבדק על ידי ועדת האתיקה של האו"ם, ולפי החשד גם המנכ"ל מעורב במעשים
סוכנויות הידיעות
30 ביולי 2019
18:22

שווייץ השעתה היום (שלישי) את הסיוע הכספי לסוכנות האו"ם לפליטים הפלסטינים אונר"א, בעקבות דוח פנימי שחשף הטרדות מיניות, העסקת מקורבים ואפליה בארגון. ממשרד החוץ בברן נמסר כי המדינה כבר העבירה 22 מיליון וחצי דולרים לסוכנות, אך לא תעביר תשלומים נוספים עד לסיום הבדיקה. אונר"א נתונה במשבר כספי עמוק, לאחר שארצות הברית הודיעה בשנה שעברה שתפסיק לממן את הארגון.

דוח של האו"ם קבע אתמול שבכירים בארגון אונר"א ביצעו מעשים מיניים לא ראויים, פעלו בנפוטיזם והשתמשו לרעה בסמכותם לטובתם האישית. הנושא נבדק כעת על ידי ועדת האתיקה של האו"ם. על פי החשד המעשים נעשו בדרגים הגבוהים ביותר, וכוללים גם את מנכ"ל הארגון פייר קרהנבול.

על פי הדוח, קרהנבול היה מעורב במערכת יחסים רומנטית עם קולגה שמונתה ב-2015 לתפקיד חדש כיועצת שלו, לאחר תהליך קבלה קצר מאוד. הדבר איפשר לה להצטרף אליו לנסיעות עסקים. בנוסף לכך, ישנן האשמות על בריונות כלפי העובדים מצד סגניתו של קרהנבול. בין השאר נטען כי זו השתמשה במניפולציות כדי למצוא לבעלה תפקיד עם משכורת גבוהה.