שלומי ברכה

שאלון לשבת עם שלומי ברכה

הקאבר שתמיד ישפר את מצב רוחו, הסרט שהוא היה רוצה לכתוב לו את המוזיקה ואם הוא לא היה מוזיקאי, מה הוא היה עושה? שלומי ברכה מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
01 באוגוסט 2019
17:30

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את שלומי ברכה

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?

Please Please Me של הביטלס - לדודה שלי היה פטיפון בבית של סבתא שלי ובגיל מאוד מאוד צעיר שמעתי את התקליט הזה וכך נחשפתי אליו. הייתי נהנה לשים את המחט על התקליט, זה היה פלא, תחילת שנות השבעים, אם לא קודם.

מה הוא האלבום או השיר היותר טובים ששמעת לאחרונה?

Sleaford Mods -Kebab Spider. זה הרכב שמנגן פאנק רוק, שזה ז'אנר שאני אוהב, אני גם מאוד אוהב את ההרכב החדש של שון לנון, The Claypool Lennon Delirium.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?

"דרקון", מאלבום הסולו השני שלי "מאדים ומחוויר". אחד מהשירים שאני הכי גאה בהם.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?

יש שיר שנקרא "בן גוריון" בדיסק "רומנטיקה עתידנית", שבדיעבד הייתי פותח בו הרבה יותר דיסטורשן, התופים חזקים שם מדי והגיטרות חלשות, הייתי מוסיף טיפה גבוהים בבאס ומכניס את השירה נגיעה פנימה.

אתה זוכר את הרגע שבו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?

בגיל 8-9 בערך ידעתי שאני רוצה לעסוק במוזיקה. עוד לפני שפגשתי את יובל בנאי היו לי כבר שש להקות. אחת מהן היתה בתיכון, ירמי קפלן תופף ואהרון קפלן היה זמר. עם להקה אחרת הופעתי בכנס של הצופים, יובל היה בקהל ושם הכירו בינינו בפעם הראשונה (גיל 15-16)

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריכה לפרוש ולוותר על החלום?

היו רגעים קשים בתחילת הדרך, אחרי שהקמנו את משינה והופענו במועדונים, ניסיתי לעבוד גם בעבודות "נורמליות" אבל זה לא החזיק אף פעם מעמד. במיוחד כשבאחד המשרדים שעבדתי בהם, אמא של יובל באה להדפיס כרטיס תושב וזה שבר אותי סופית.

לו כל אוסף המוסיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?

OK Computer של רדיוהד. זה אלבום שמבחינתי הוא השילוב הכי מעודכן של רוק עם אלקטרו יחד, התפיסה הכי עדכנית של לאן הרוק יכול להגיע בשילוב מוזיקה אלקטורנית.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?

בלייד ראנר. זה סרט ששינה את חיי בתפיסה שלו. אני מאוד אוהב מדע בדיוני, ומה שמדליק בו מעבר לעלילה המופרעת, זה שלאורך כל הסרט יורד גשם והכל שחור-אפור, ובסוף הסרט החללית יוצאת מעל ים תכלת עם שמיים סופר כחולים. מעבר לזה - הסרט מדבר על מה שהולך לקרות אצלנו בעוד כמה שנים קטנות כשאלגוריתמים ומכונות ישתלטו על החיים שלנו.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?

My Way בביצוע של Sid Vicious. אני חושב שזה הקאבר הכי טוב בעולם. תמיד כשעושים קאבר נותנים אינטרפרטציה חדשה למקור. וכאן זה כל כך נאמן ואמיתי לסיד וישס שעם העיבוד המוזיקלי החדש הוא הפך את הטקסט לגמרי למסוכן.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?

גולש גלים מקצועי בהוואי.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?

אני בעקרון שונא שמשמיעים שירים בלוויות, אבל אם אין ברירה אז את My Way בביצוע של Sid Vicious (וצ'ייסרים לכולם).