אסמה אל-אסד
צילום: אי-פי

אחרי שנה של מאבק, רעיית נשיא סוריה הודיעה: "ניצחתי את הסרטן"

אסמה אל-אסד, אמרה בריאיון ראשון לטלוויזיה הסורית מאז שחלתה בסרטן השד כי ניצחה את המחלה "באופן מוחלט" והוסיפה - "רוצה להוות דוגמה חיובית"
רועי קייס ואלון אמיצי
03 באוגוסט 2019
22:56

רעייתו של נשיא סוריה, אסמה אל-אסד, הודיעה היום (שבת) בריאיון ראשון לטלוויזיה הסורית מאז שחלתה בסרטן השד כי ניצחתה את המחלה "באופן מוחלט". באוגוסט שעבר לשכת הנשיאות הסורית חשפה כי אסד, בת ה-43, חלתה בסרטן ופרסמה תמונה שלה יחד עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בבית החולים.

בריאיון היא סיפרה כיצד הנשיא אסד, השתתף במאבקה בסרטן, וכיצד הילדים שלה קיבלו את הבשורה. "היה להם קשה מאוד בהתחלה", היא תיארה. "יש כאב בטיפול בסרטן. יש מועקה על כל הגוף. כשהילדים ראו אותי עייפה או כואבת, הם לקחו על עצמם אחריות גדולה יותר".

"תחושה של שותפות גורל עם כל הסורים"

אשת הנשיא הסורי ניסתה להסביר כי החליטה לחשוף את מחלתה מתוך "תחושה של שותפות גורל עם כל הסורים שבמהלך תשע שנים חלקו יחד רגשות של כאב, עצב, אכזבה וגם של סבלנות, עמידה איתנה ושחרור". עוד היא טענה כי רצתה שבאמצעות החשיפה אנשים נוספים שמתמודדים איתה יעברו ממצב של פחד ובושה למצב של מאבק: "רציתי לתת דוגמה חיובית בהתמודדות עם הסרטן".לדבריה, הסבל שעברה במהלך ההתמודדות עם המחלה היה פשוט בהשוואה לכאב ולסבל של אנשים בסוריה במהלך המלחמה, כמו משפחות שנעקרו מבתיהן, אנשים שנפצעו ומשפחות שאיבדו את יקיריהן. עוד ציינה כי חלק מההתמודדות שלה עם המחלה הייתה להמשיך בפעילותה: "האנשים שלנו עברו תשע שנות לחימה. אי אפשר להגיד לפצוע או לאם בוכה תחזרי מחר. לכן מבחינתי המשך הפעילות היה חובה מוסרית". אל-אסד הוסיפה כי התפעלה מהתגובות החיוביות של האנשים ברגע שדבר מחלתה פורסם, אך לגבי התגובות השליליות מצד מתנגדי המשטר ששמחו לאידה, השיבה: "מי שמכר את אדמת מולדתו והפנה את הנשק לאחיו בהוראות זרים - האם הוא בעל מוסר? התשובה בגוף השאלה".