ריף כהן
צילום: True Twins

שאלון לשבת עם ריף כהן

האלבום שהכניס אותה להזיות, השיר הכי טוב שלה שאתם לא מכירים, והבמאי הצרפתי שמעורר בה השראה מהפסקולים ועד הסטיילינג. ריף כהן מתארחת בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
09 באוגוסט 2019
06:00

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את ריף כהן.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?

קשה לומר, כי גדלתי עם MTV וספריה ענקית של אלבומים מגוונים. יש אינספור שירים ויצירות שאהבתי מגיל צעיר, אבל הזיכרון הראשון הממשי שיש לי - הוא כשביקשתי כסף מאבא שלי והלכתי לחנות לקנות את האלבום של ביורק Homogenic. עפתי מהאלבום הזה והוא ממש הכניס אותי להזיות.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?

האלבום של עטר מיינר ללא ספק. הוא הגיס שלי, אבל לא בגלל זה אני מפרגנת, נשבעת! בעיני, עטר מייצג קול שיש בכל אחד מאיתנו, מדבר על האבדון של הדור הזה. האלבום משקף במיוחד דור צעיר חדש, שמרגיש רגשות סותרים: דירבון לאהבה עצמית, חיזוק ועידוד הבטחון העצמי (עד לכדי איבוד טאקט) מול חוסר בטחון עצמי. השיח עם האלוהים, מול רגשות כנים של ״יצרים נמוכים״, הופך את המסר לקדוש. וחשוב: אני עדה לעבודה הקשה שלו ולמחקר המוסיקלי שהוא עושה. זהו אלבום מלא ברגש, שלקח לי כמה וכמה פעמים לשמוע אותו כדי להצליח, אם בכלל, להיות שבעה ממנו. האלבום מגוון וחוצה ז'אנרים. הרבה מאוד זמן לא שמעתי אלבום כזה - ועוד בעברית. בכלל, כיף ומעורר גאווה, כי בעיני האלבום הוא תו תקן חדש להיפ-הופ ולמוזיקה ישראלית בכלל.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?

יש לי הרבה מאוד שירים שאף אחד לא מכיר. אני מלחינה וכותבת מגיל שמונה ואלבומים זה קמצוץ ממה שיש מאחורי הקלעים. לצערי, לא פעם יש באלבום שירים שכתבתי לפני יותר מ-10 שנים. כמו "קו כף" למשל, שנכתב בגיל 18 ונכנס לאלבום האחרון שלי -  A La Menthe. יש שירים שלא נכנסו לאלבומים, שאולי יכולים להתאים לאלבום -קונספט מסוג אחר.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאת מתחרטת על פירסומו?

לא, אין לי כזה.

את זוכרת את הרגע בו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?

זה היה בסביבות גיל ארבע. למרות שבהמשך - הדרך היתה יותר ארוכה. עברתי בריקוד, במשחק, רק בתיכון זה התחדד לכיוון המוזיקה. במשחק, למשל, היה לי קשה להיות אך ורק בצד הביצועי/פרפורמרי, ולא כבימאית או ככותבת. המוזיקה איפשרה לי לייצר עולם ומלואו כפי שרציתי. זה הרגיש לי המקום הטבעי לי. בלב, אני תמיד גם שחקנית ורקדנית והכל קשור בהכל, בסופו של דבר.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאת צריכה לפרוש ולוותר על החלום?

אחרי הלידות היו לי קצת מחשבות של התמסרות לחיים בבית וגידול ילדים. היתה הרבה עייפות אז, אבל זה עבר מהר מאוד. גיליתי שהצורך ליצור הוא הרבה יותר עמוק ממה שחשבתי, וגם גיליתי שיש לי צורך חזק לפרק, לעכל סיטואציות, ליצור יש מאין. לדבר אל העולם ולהשפיע במאסה יותר רחבה.

לו כל אוסף המוסיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מצילה ולמה?

ספר (אלבום) המדריגלים השלישי של מונטוורדי. זה היה נושא המחקר שלי בחוג למוזיקולוגיה, והמוסיקה מתקופת הרנסנס ליוותה אותי בגיל ההתבגרות. זה מרגיש כבר חלק ממני ותמיד מצליח לרגש אותי.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?

כמעט לכל הסרטים של הבמאי הצרפתי טוני גאטליף. והייתי גם משחקת שם בכיף, זה חלום מבחינתי. לטוני גאטליף יש סרטים על גבול האנתרופולוגיים. יש שם חקר תרבות מעמיק, מבחינה סגנונית, סטיילינג, מקום משחק וכמובן מוזיקה. יש הרמוניה, הכל קשור בהכל. הוא עשה המון סרטים על צוענים וצפון אפריקאים ויש שם חוויות כל כך חזקות, שאני לא מבינה עד היום איך אפשר לביים סיטואציות כאלה. שאלתי אותו בזמנו, כשפגשתי אותו (אגב הוא עושה את המוסיקה לעצמו, כך שהוא לא ממש צריך אותי) ונתן לי כמה טיפים מהממים, כמו למשל, שהוא לא מביא סטייליסטים. הוא לוקח אנשים מקומיים שהם לא סטייליסטים. וזה למשל, גאוני בעיני. הסרטים האהובים עלי הם הראשונים שלו. יש נימה פאנקיסטית, יש את כל מה שאסור לעשות בצילום ועריכה. וזה מטריף אותי כמה שאני אוהבת את זה.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?

יש שירים שאני בוכה בהם אוטומטית. הדמעות זולגות פשוט בלי שאהיה עצובה, משהו בתדרים של הביצוע. אבל Don't Worry Be Happy של בובי מקפרין, תמיד משמח אותי.

לו לא היית מוזיקאית, מה היית?

מלא דברים! הייתי יוזמת סטארט-אפ בנושא הירגעות. הייתי חוקרת יהדות. הייתי מרימה מסיבות ומתקלטת. הייתי יוזמת חוגים לילדים בנושא יצירה והפקה. פותחת סוכנות שידוכים. הייתי מאפרת. הייתי מורה ליוגה.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?

זו כנראה תהייה מחרוזת שירים. אני צריכה לחשוב על איך יהיה בנוי הפלייליסט . אבל מה שבטוח – יהיו בו רק שירים שמחים, אולי Tutti Fruti מהסרט Lacho Drom של טוני גאטליף.