חתונה בשכם, ב-2012
צילום: אי-פי

"לפני 18 זה עוול": האם הפלסטינים יעלו את הגיל המותר לנישואים?

רה"מ הפלסטיני מקדם חוק שלפיו הגיל המותר לנישואים יהיה 18, כאשר היום מותר לנשים פלסטיניות להתחתן כבר בגיל 15. גם אנשי דת מתונים תומכים ביוזמה, אך מוסלמים אדוקים יותר מתנגדים: "חיקוי של חוקים מערביים"
נורית יוחנן
06 באוגוסט 2019
15:32

החוק ברשות הפלסטינית מתיר כיום לנשים להתחתן מגיל 15, ובמקרים מסוימים מותרים גם נישואים בגיל צעיר יותר. אלא שכעת ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה מקדם חוק, שלפיו הגיל המותר לנישואים ברשות יהיה 18, וזה מעורר את השיח בחברה הפלסטינית סביב נושא הנישואים בפרט, והיחס לנשים בכלל.

אשתייה הבטיח להכין הצעת חוק בנושא בשיחה שקיים עם נציגי ארגון זכויות האדם Humans Right Watch, אבל מדובר במהלך שככל הנראה מבטא שינוי בתוך החברה הפלסטינית. בשנים האחרונות נרשמה ירידה במספר הנשים הפלסטיניות שנישאות מתחת לגיל 18, כאשר ב-2017 היו 8.5% בלבד מקרב הנשים הפלסטיניות עשו זאת, לעומת 27.7% ב-1997.

גם כששואלים את הנשים הפלסטיניות, הן מביעות תמיכה בהעלאת הגיל המותר לנישואים. תמיכה בחוק נשמעת אפילו מפי אנשי דת, מתונים אמנם, שחושבים שמדובר במהלך חשוב. כך לדוגמה המופתי של חברון מוחמד מאהר מסוודה, שאומר: "נאידה צריכה להיות מוכנה למשפחה. אנחנו לא רוצים לומר שזה אסור, או שזה סותר את ההלכה או את הדת". מנגד, יש מוסלמים אדוקים שמתנגדים למהלך. בהודעה מטעם מפלגת השחרור האסלאמית נמסר בתגובה ליוזמה: "חיקוי של חוקים מערביים שנועדו להשחית את המוסלמים".