התיירות הבלגיות במרוקו

ברשת של השכן: תיירות בלגיות עוררו מהומה כשהסתובבו במרוקו עם מכנסונים

קבוצת תיירות מבלגיה הגיעה להתנדב בשיפוץ כבישים במרוקו, אך לבושן הקצרצר עורר סערה במדינה • רקדנית פרובוקטיבית הכריזה על ריצתה לנשיאות תוניסיה והבטיחה לאסור את החיג'אב
רועי קייס
09 באוגוסט 2019
01:57
מרוקו: קבוצת תיירות בלגיות עוררה מהומה כשהסתובבה עם מכנסונים

קבוצה של תיירות בלגיות החליטו לבלות את חופשת הקיץ במרוקו. במקום לנפוש, הן החליטו להתנדב ולסייע לתושבים מקומיים באחד הכפרים הנידחים בדרום המדינה לשפץ את הדרכים והכבישים. אלא שלבושן, שכלל מכנסיים קצרצרים, עורר סערה במדינה המוסלמית.


מורה מרוקני קרא בפייסבוק לערוף את ראשיהן של התיירות בטענה שהן פגעו בדת האסלאם. הוא נעצר על ידי השלטונות, שלא לוקחים סיכונים אחרי הפרשה של רצח התיירות הסקנדינביות ברכס הרי האטלס בדצמבר 2018, מה שיוחס אז לדאעש.

מי שהוסיף שמן למדורה הוא חבר פרלמנט מרוקני בשם עלי אל-עסרי, המשתייך למפגלה הפרו-אסאלמית במדינה, שבפוסט בחשבון הפייסבוק שלו מתח ביקורת על הלבוש שלהן שהיה חושפני מדי באזור שמרני, לדבריו. "ממתי האירופאיים עושים סדנאות כאלה עם בגדי ים?!", הוא תהה והוסיף כי זהו בגד שמתאים לחוף ים. הפוסט שלו התקבל במורת רוח מצד לא מעט אנשים שראו בו פוסט קיצוני ומסית לטרור ופוגע בתדמיתה של מרוקו.

רקדנית פרובוקטיבית הכריזה על ריצתה לנשיאות תוניסיה

בתקופה האחרונה איבדה תוניסיה את הנשיא הזקן שלה, אל-קאיד באג'י א-סבסי, בהגיעו לגיל 92. המדינה נאלצה להקדים את הבחירות בה מחודש נובמבר - לאמצע ספטמבר. השבוע החלו בזה-אחר-זה להגיע המועמדים להחליפו - עד כה, למעלה מ-50 מועמדים. אחת מהן, מועמדת בשם נרמין ספר, הפכה לשיחת היום, שכן היא רקדנית הידועה בפרובוקציות שלה ובדמותה השנוייה במחלוקת במדינה. בחשבון האינסטגרם שלה, טענה ספר שבסך הכל נענתה לציבור המעריצים שלה.

ספר כבר עוררה בעבר סערות במדינה, בין השאר כשהצטלמה עם בגד ים ודגל תוניסיה ביום העצמאות והעלתה זאת לאינסטגרם. לטענתה, היא אספה כבר 35 אלף חתימות, ויש לה לא מעט הבטחות בחירות: הפחתת מחירי הלחם באופן דרמטי, איסור על החיג'אב וחיוב לבישת בגד תוניסאי מסורתי בשם א-ספסארי, קנס לכל גבר שמתחייב להינשא לאישה ולא מקיים וכן נתינת עדיפות לאישה בירושה.

היא טוענת שהתגובות להכרזתה מאוד חיוביות ושביקשו ממנה לעשות זאת, אבל יש מי שלועגים לה, ובכלל לרצינות של המהלך שלה, שנראה יותר כמה שנועד לצורך פרסום. יש לציין כי זו לא האישה הראשונה שהתמודדה בבחירות לנשיאות תוניסיה, מדינה שנחשבת לדגם יחסית מוצלח של האביב הערבי בהשוואה למדינות אחרות במרחב.

"מודעת האבל" העיתונאית של לבנון

אזרחי לבנון קמו בבוקר למראה מאוד חריג וייחודי של גיליון העיתון הפופולרי "דיילי סטאר". העיתון החליט לצבוע את השער שלו בשחור ועליו המילה לבנון, מעין "מודעת אבל" עיתונאית למדינה, על רקע שלל תחלואיה ובעיותיה. בתוך העיתון, שיוצא בשפה האנגלית, הוקדשה כותרת בשחור לכל בעיה או סוגייה בעייתית שממנה סובלת המדינה כמו המשבר הממשלתי, הזבל שנערם ברחובות, זיהום אוויר בשיעורים מסוכנים, שיעור אבטלה שמגיע ל-25%, הנשק הבלתי-חוקי שמשתלט על המדינה, יותר מ-1.5 מיליון עקורים ופליטים, חוב לאומי שמתקרב למאה מיליארד דולר, פשיטת רגל שמאיימת על המוסדות והמטבע הלאומי שנמצא בסכנה. בדף האחרון נכתב: "תתעוררו לפני שייגמר הזמן".

יש לזכור כי לפני המשבר הממשלתי היה עיתון אחד, "א-נהאר" שמו, שהחליט באוקטובר שעבר להוציא עיתון בלי מלל, עמודים לבנים בלבד, במחאה על כך שהפוליטיקאים לא משכילים להרכיב ממשלה. מאז אמנם הוקמה ממשלה, אבל הבעיות לא נפתרו. העורכת של עיתון "א-נהאר" כתבה בזמנו: "יום לבן אל מול החשכה".