המושך בחוטים: ההשפעה של יאיר נתניהו על הפוליטיקה ה

המושך בחוטים: ההשפעה של יאיר נתניהו על הפוליטיקה הישראלית

לבנו של רה"מ יש יכולת מופלאה לחולל סערות בלחיצת כפתור. הוא רק בן 28 וכבר אחד האנשים המשפיעים בפוליטיקה הישראלית - מגייס ללשכה את החברים, מנהל ביד רמה את דף המסרים, ונואם בארה"ב. אך בשונה מאביו, הוא הרבה יותר ארסי ובוטה
תומר ממיה
10 באוגוסט 2019
21:57

הוא רק בן 28 וכבר נחשב לאחת מהדמויות המשפיעות בכוורת שמקיפה את ראש הממשלה, והוא מושך לא מעט אש ותשומת לב - בעיקר בגלל פעילותו ברשתות החברתיות. אך מיהו באמת יאיר נתניהו, בנו של בנימין נתניהו? ומה מידת השפעתו על הפוליטיקה הישראלית? 

יאיר נתניהו יצא השנה מעולם הציוצים אל עולם המציאות בנאום פוליטי ראשון, באלבמה, ארצות הברית. נתניהו יצא מהמקלדת ופרש את משנתו ב-30 דקות חיות לגבי האיראנים, הפלסטינים ובעיקר לגבי הנשיא טראמפ. הקהל? היה מהופנט.

השפעתו של נתניהו הצעיר ניכרת גם בלשכה ראש הממשלה - הוא גייס ללשכה את חבריו, שעובדים במערך ההסברה של הליכוד ושל ראש הממשלה עצמו, ומנהל ביד רמה את דף המסרים. מעבר לכך, לבנו של ראש הממשלה יש יכולת מופלאה ליצור סערה בלחיצת כפתור, אך בשונה מאביו, הוא הרבה יותר ארסי ובוטה.

פעיל פוליטי סיפר: "כולם מנסים להיות מקורבים אליו, כל האנשים שהם לא מספיק חזקים בליכוד ורוצים להתחזק. לא מכיר מישהו שלא רוצה להיות מקורב אליו בליכוד". מקורבים ללשכת ראש הממשלה העידו כי "יאיר נתניהו הוא אדם שאי-אפשר לשלוט בו" ושמכינים אותו "לקראת הירושה". 

ב-2016 עשה יאיר את צעדיו הראשונים בפייסבוק והכיוון ברור. בספטמבר 2017, פוסט אחד עורר הדים בכל העולם - לאחר שפורסם שהמיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס הוא אחד הממנים של הקרן החדשה לישראל, פרסם נתניהו הצעיר את תמונת שרשרת המזון, שהזכירה לרבים קריקטורות אנטישמיות. הפוסט נמחק, אך הקרקע הוכשרה לחילופי המהלומות.

מטעמו של יאיר נתניהו נמסר: "יאיר נתניהו הוא אדם פרטי שזכאי לחופש ביטוי כמו כל אזרח בישראל, שמביע את עמדותיו הברורות, בעיקר במרחב הווירטואלי. הטענה שהוא מעורב בהחלטות מדיניות או משפיע עליהן, היא מגוחכת ושקרית מהיסוד. ראש הממשלה הוא היחיד שמקבל החלטות מקצועיות הקשורות במינויים ובמדיניות. האמירות ממקורות אנונימיים הן רכילות מומצאת של בעלי עניין".

"הסיבה העיקרית למתקפות הפראיות של התקשורת על יאיר היא נקמה על שאינו משלים עם פרסומים שקריים עליו ועל משפחתו, וחושף את העיתונאים שמפיצים אותם בערוץ 11 כאן פעם אחר פעם. כמה צפוי שחודש לפני הבחירות מתפרסמת כתבה מכפישה וממוחזרת על משפחת נתניהו שכל מטרתה לפגוע בראש הממשלה נתניהו ובשלטון הימין. גם הפעם, התשובה שלנו בקלפי".