המהומות בהר הבית

זעם בישראל על ירדן: "הווקף פעל כדי להסלים"

אחרי הגינויים מהממלכה לאירועים האלימים בהר הבית, בישראל מאשימים: "הווקף קרא לאחר את התפילות כדי לרכז את המתפללים המוסלמים במתחם"
גילי כהן ויערה שפירא
11 באוגוסט 2019
20:12

אחרי המהומות, שאירעו במהלך היום (ראשון) בהר הבית והגינויים מירדן, גם בישראל זועמים על הממלכה. "הווקף פעל כדי להסלים, וקרא לאחר את התפילות כדי לרכז את המתפללים המוסלמים במתחם", נמסר בתגובה ישראלית, שפורסמה בחדשות הערב בכאן 11, לאירועים.


המתיחות סביב הר הבית מצטרפת למשבר נוסף מול ירדן סביב שער הרחמים, שמתרחק מפתרון. למרות העיכוב בכניסת היהודים הבוקר, שיצרה מהומה בטוויטר ובקרב הפוליטיקאים, זו למעשה הפעם הראשונה שיהודים עלו להר הבית בזמן חג מוסלמי.

בשבוע שעבר, בישיבה שהתקיימה בלשכת ראש הממשלה עם בכירי המשטרה, סוכם על המדיניות שתאפשר את עלייתם של יהודים להר. העלייה להר נעשתה בהתאם להערכת המצב, שהובלה על ידי השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ואושרה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כניסת היהודים להר בחג הקורבן מדאיגה כמה ארגונים פלסטיניים ממזרח ירושלים. ארגונים אלה איימו בהתפרעויות, ואמרו ש"לא יעברו על זה בשתיקה". למרות זאת, המשטרה דווקא לא צופה מהומות בימים הבאים, ומצבת הכוחות בעיר העתיקה ובהר הבית לא צפויה לגדול משמעותית.

במקביל, השיב ראש הממשלה לביקורת שנשמעה נגדו מן הצד הימני של המפה הפוליטית - על הסדרי עליית היהודים להר הבית בט' באב. "ביום חמישי לאחר התייעצות עם כל גורמי הביטחון קיבלתי החלטה. גם השנה, כמו בכל שנה, יהודים יעלו להר הבית בט' באב, גם כשזה חג מוסלמי. השאלה לא הייתה בכלל אם יעלו, אלא כיצד לנהל את זה בצורה מיטבית ביותר לביטחון הציבור וכך בדיוק עשינו", אמר נתניהו בסרטון שפרסם.

הר הבית נפתח הבוקר לעליית יהודים, לאחר שכבר הוחלט לסגור אותו בשל מתיחות במקום ועימותים שפרצו בין כוחות משטרה למתפללים מוסלמים, שהגיעו לתפילת העיד אל אדחא - חג הקורבן. כתוצאה מההתפרעויות של המוסלמים נפצעו ארבעה שוטרים ופונו במצב קל עד בינוני. בנוסף, ברחוב אל ואד הגיא, הסמוך להר הבית, נפצע קל צעיר יהודי בן 18 מפגיעת בקבוק זכוכית.


ארדן התייחס לעימותים בהר הבית בין שוטרים למתפללים מוסלמים, ולפתיחת ההר לעליית יהודים. בריאיון לתוכנית "בחצי היום" עם אסתי פרז בכאן רשת ב גיבה השר את התנהלות המשטרה: "כל מה שקרה הבוקר בהר היה צפוי מראש. נערכנו לכל התרחישים".

ארדן הוסיף: "הייתה גם הסתה של המופתי הפלסטיני ושל הווקף. הם סגרו את המסגדים בירושלים כדי שכמה שיותר מוסלמים יגיעו להר הבית, ודחו את שעת התפילה כדי לנסות להשאיר כמה שיותר מוסלמים בהר".


מוקדם יותר גינה שר החוץ הירדני את ישראל בעקבות העימותים בהר הבית והאשים אותה בניסיונות לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית: "הניסיונות לשנות את הסטטוס קוו בירושלים ובמקומות הקדושים רק יציתו את הסכסוך ויביאו לפיצוץ - דבר שמאיים על הביטחון והשלום הבינלאומיים". משרד החוץ הירדני פרסם הודעה בנפרד - "מגנים את ההפרות הישראליות הבוטות נגד מסגד אל-אקצא ואת ההתקפה של כוחות המשטרה על המתפללים ואנשי הווקף".