נשיא דרום קוריאה מון ג'יאה-אין וראובן ריבלין בחודש
צילום: אי-פי

ישראל תחתום בשבוע הבא על הסכם סחר חופשי עם קוריאה הדרומית

אחרי משא ומתן ממושך, ייחתם ההסכם בעקבות הסכמת ישראל להחריג את יהודה ושומרון ורמת הגולן ממנו. בעקבות החתימה היקף הסחר צפוי לעלות ב-100 מיליון דולר ובהמשך אף ביותר
עמיחי שטיין
15 באוגוסט 2019
13:05

ישראל וקוריאה הדרומית יחתמו ביום רביעי הבא על הסכם סחר חופשי בין שתי המדינות. ההסכם צפוי להעלות את היקף הסחר ב-100 מיליון דולר ובהמשך אף ביותר. המשא ומתן על ההסכם שנוהל על ידי משרדי החוץ והכלכלה נמשך זמן רב בשל סירובה של ישראל שלא לכלול בו את יהודה ושומרון ואת רמת הגולן, אולם בסופו של דבר הסכימה ישראל להחריג אזורים אלה ולוותר על הדרישה.

משמעות ההחרגה היא שסחורות שמקורן ביהודה ושומרון וברמת הגולן לא ייהנו מפטור ממכסים. עם זאת, במידה שתצוץ מחלוקת, ישנם מנגנונים שגובשו שאמורים לפתור את סוגית ההתנחלויות. הסכם שמחריג את יהודה ושומרון אינו דבר נדיר. חריגה מעין זו נמצאת בהסכם "הורייזן 2020" בין ישראל לאיחוד האירופי.

בתכנון המקורי אמור היה ראש הממשלה נתניהו לבקר בקוריאה הדרומית בסוף החודש שעבר כדי לחתום על ההסכם, אבל הביקור התבטל. ביום רביעי תגיע לישראל שרת הסחר של קוריאה הדרומית לחתום על ההסכם, שצפוי להגדיל את היקף הסחר בין שתי המדינות, שעומד היום על 1.5 מיליארד דולר. בישראל מעריכים כי ההסכם הנוכחי יסלול דרך להסכמי סחר נוספים באזור, לדוגמא עם יפן, ויטנאם וסין.