הרב דוד לאו
צילום: דוד כהן, פלאש 90

הרב הראשי הורה לעכב את קבורת אימו של סרבן גט

הרב דוד לאו אישר פסיקה שניתנה בבית הדין של אגודת הרבנים בארה"ב. בעקבות ההוראה - הודיע סרבן הגט כי יציית לבית הדין
עקיבא וייס
20 באוגוסט 2019
13:22
עודכן ב 14:55

הרב הראשי לישראל דוד לאו הורה היום (שלישי) לעכב את קבורת אימו של סרבן גט שמעגן את אישתו למעלה מעשור. הרב לאו אישר פסיקה של בית הדין של אגודת הרבנים בארצות הברית: "אנו תקווה כי מהלך זה יביא למתן גט בהקדם ולשחרורה של האישה מכבלי עגינותה לאחר שנים כה רבות״. 

הלחץ של הרב לאו עבד והבעל המעגן הודיע כי יציית לבית הדין, לאחר ישיבה של בא כוחה של האישה ומשפחת הנפטרת. "היות והצדדים נמצאים במדינות שונות ואין דרך להביאם לדיון באופן מיידי, הגיעו הצדדים להסכמה במסגרתה הופקדה התחייבות המגובה בערבות כספית בבית הדין, כי הבעל המעגן יגיע לדיון בהקדם בבית הדין ויציית לפסקיו. בשל כך תובא האישה לקבורה בשעות הקרובות", נמסר.

לפני חמש שנים הגיע סרבן הגט לבית דין שאינו רשמי ונישא בשנית, כך למעשה הותיר את אשתו הראשונה עגונה וללא גט. הרב הורה לחברה קדישא להימנע מלקבור את האם, שארונה הגיע מארצות הברית לישראל במהלך הלילה, עד לקיום הוראת בית הדין. 

לפני כשנה פנה בית הדין הרבני האזורי בחיפה למחלקה לסיוע משפטי במשרד המשפטים בבקשה להפסיק לייצג סרבני גט: "מערכת הייצוג הציבורי נועדה להגן ולא לעגן", נכתב בפניית בית הדין. במחלקה לסיוע משפטי השיבו כי לא יחדלו באופן גורף מלייצג סרבנים, אך מנגד לא יאפשרו שנציגיהם: "ישמשו כלי לצורך שימוש לרעה בהליכים משפטיים".