הפגנות בגבול
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

תושב עזה על מימון הטסת עזתים לחו"ל: פתחו לנו את הים ועזבו אותנו

סמי עבד התייחס בריאיון לכאן רשת ב לדברי הגורם המדיני הבכיר וגם לדיון סביב הפסקת הפגנות הגדר: "התושבים סובלים ובוכים. מה יהיה השינוי? שנלך למלחמה"
הבוקר הזה
21 באוגוסט 2019
12:12

"תנו לנו את הים ותעזבו אותנו, אנחנו נגיע לכל מקום בעולם בלי העזרה של ביבי נתניהו", כך אמר הבוקר (רביעי) סמי עבד, תושב עזה, בריאיון לדב גיל-הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. עוד התייחס לאמירתו של גורם מדיני בכיר כי ישראל שוקלת לממן הגירת עזתים לחו"ל ואמר: "התושבים אומרים שזה קשקוש, אלה דיבורים בשביל הבחירות בישראל. כל מקום שאתה לא חי, ואין לך כלכלה ואין לך ביטחון – אתה עובר למקום אחר". עבד הוסיף כי בפועל אין צורך שישראל תממן את ההגירה, אלא צריכה רק לאפשר זאת דרך הים: "אנחנו יודעים ללכת. אבל אתה חושב שיקבלו אותנו בעולם? יש מיליונים של מהגרים".

על הדיווח אתמול בחדשות הערב בכאן 11 כי חמאס שוקל להפסיק את ההפגנות על הגדר משום שהן הפסיקו להיות אפקטיביות אמר עבד: "בשלב הבא תהיה מלחמה – כי לתושבי עזה נמאס". הוא המשיך ואמר: "קרוב ל-300 אנשים איבדו את חייהם בהפגנות על הגדר, 25 אלף נפצעו, אבל השאלה היא למה באו התושבים מעזה לגדר – הם דרשו חופש, דרשו הפרת מצור, דרשו שינוי בחיים שלהם, אבל הם לא קיבלו שום דבר. לתושבי עזה נמאס. הם חיים במצב הכלכלי הכי גרוע בעולם, התושבים סובלים ובוכים ואין שום שינוי אז מה יהיה השינוי? השינוי הוא שנלך למלחמה".

האזינו לריאיון המלא עם תושב עזה בכאן רשת ב

לטענת עבד, תושבי עזה ממתינים לתוצאות הבחירות הקרובות, ובמידה שלא יושגו תוצאות של ממש – לא יהיה מנוס ממלחמה: "אחרי הקמתה של ממשלה מדינית – אם לא ישתנה המצב בעזה, חייבים ללחוץ על הארגונים שם לצאת מלחמה כי זאת הדרך, כי אין תשובה, אנחנו דורשים חופש, חירות, הסרת המצור. תושבי הדרום לא יקבלו שקט אם לא ייפסק המצור".

את הריאיון הוא סיים בנימה פסימית כשהביע חוסר אמון בעתיד: "אנחנו חיים בעזה ולא עושים שום דבר לישראל, אבל ישראל סוגרת עלינו בגלל חמאס. אז מה אנחנו, התושבים, נעשה אם חמאס שולטת בעזה? מה אפשר לעשות? אם מחמוד עבאס עוד לא משלם משכורות ולא נותן כספים לתושבים בעזה? התושבים ממורמרים, אין חיים בעזה, זה המקום הכי גרוע בעולם. מה אפשר לעשות? לחכות עוד חמישים שנה?".