שר התיירות, לוין
תומר נויברג, פלאש 90

לוין על צו המניעה של בג"ץ למינוי מנכ"ל משרד המשפטים: "שערורייה"

השר התייחס גם להסכם הסחר החופשי שנחתם בין ישראל וקוריאה הדרומית, ואמר כי הוא חל על שטחי יהודה ושומרון ועל רמת הגולן
כאן הערב
21 באוגוסט 2019
21:54

שר התיירות, יריב לוין, תקף היום (רביעי) בתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב את צו המניעה של בג"ץ למינוי מנכ"ל משרד המשפטים. בריאיון לרן בנימיני ואמילי עמרוסי אמר לוין: "זו שערורייה של ממש ויחד עם זאת היה צפוי לחלוטין".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

לוין שסירב למינויו לתפקיד שר המשפטים בתקופת ממשלת מעבר, לפני שהמינוי עבר לחבר מפלגתו אמיר אוחנה, הסביר: "היה ברור לי שאין טעם להיכנס למשרד בתקופת בחירות. בג"ץ היה כופה עליי להמשיך לעבוד עם מנכ"לית משרד שאני מעריך אותה אבל היא לא אשת אמוני".

הוועדה למינוי בכירים אישרה פה אחד בתחילת השבוע את מינויו של עו"ד אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים. בערב אותו היום, בג"ץ הוציא צו ביניים המקפיא את מינויו, בתשובה לעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד המינוי.

השר לוין הוסיף: "יש במדינת ישראל חוק ברור שקובע שבמצב של ממשלת מעבר ראש הממשלה ממנה את השרים. כאשר שר מתמנה, אם לא מאפשרים לו להביא לפחות איש אמון שיסייע בידו בתקופת ממשלת המעבר, אנחנו מציבים אותו במצב בלתי אפשרי שאין לו תקדים בשום מקום בעולם – אומרים לשר אתה תתמנה ותישא בכל האחריות אבל לא ניתן לך ולו את הכלי המינימלי של – מישהו שיעמוד בראש המנהל של המשרד ויוכל להבטיח שהמדיניות שאתה יכול לבצע אכן תתבצע".

לגבי התערבות בג"ץ בנושאים פוליטיים אמר לוין כי "זה מצב לא תקין. בכלל, אני חושב שההתנהלות הזו של בג"ץ שקובע מי יכול להיות רמטכ"ל ומי יכול להיות מנכ"ל משרד המשפטים ומי יכול להיות ראש ראשות המיסים זה דבר שאי אפשר להשלים אתו ואני מקווה שאת השינוי הנחוץ יהיה אפשר לבצע אחרי הבחירות".

בנושא אחר, השר לוין התייחס גם להחרגת רמת הגולן מהסכם הסחר שנחתם בין ישראל וקוריאה הדרומית: "אנחנו הבהרנו גם בכתב לקוריאנים שלהבנתנו ולשיטתנו ההסכם הזה חל על כל השטח כולל שטחי יהודה ושומרון והגולן, יכול להיות שלדרום קוריאנים ישנה פרשנות משלהם. אני מציע שנראה כיצד ההסכם מיושם בפועל". השר לוין אמר כי לדעתו הפעילות בין שתי המדינות לא תיעצר והוסיף כי "זה הסכם חשוב שפותח הרבה דלתות בפני מדינת ישראל. כולם ייהנו ממנו בסופו של דבר, כולל יהודה ושומרון".

רה"מ נתניהו נפגש עם שרת הסחר של קוריאה הדרומית בלשכתו, היום (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

ראש המועצה המקומית קצרין, דמיטרי אפרצב, התייחס גם הוא בריאיון לתוכנית "כאן הערב" לעניין החרגת רמת הגולן מההסכם ואמר: "לא שמענו דבר על כך, המידע מגיע מהרשתות החברתיות ומהתקשורת. לא האמנו שדווקא הממשלה שמשקיע ביוזמות ברמת הגולן תפעל כך".

אפרצב הוסיף כי "רק לפני חודש חתמתי על הסכם ברית ערים עם יישוב באיחוד האירופי, למרות שראש העיר שחתם מולנו על ההסכם ידע שזה נוגד את מדיניות האיחוד. רמת הגולן היא שטח ריבוני של מדינת ישראל. הזוי לחלוטין שבמו ידנו אנחנו גורמים לנסיגה אחורה".