בית הכנסת הגדול בתל אביב
צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

חיילים נדרשו לשלם בכניסה לבית הכנסת הגדול בתל אביב - ולא נכנסו

לוחמי פיקוד העורף שהגיעו למקום התבקשו לשלם 10 שקלים לתרומה כל אחד. נשיא בית הכנסת: על אף שמדובר באתר מורשת היסטורי - המקום לא מתוקצב ואין לנו ברירה
כרמלה מנשה
22 באוגוסט 2019
10:21

פרסום ראשון: גדוד לוחמים מפיקוד העורף שהיה בסיור בתל אביב לא הורשה להיכנס לבית הכנסת הגדול בעיר, בגלל שסירבו לתרום עשרה שקלים כל אחד. החיילים נדהמו לגלות בכניסה אדם שגובה כסף מהנכנסים, ולאחר שוויתרו על הביקור אמר אחד מהם: "זה הזוי שמשלמים דמי כניסה לבית כנסת, זה הזוי עוד יותר שהם קוראים לזה תרומה. זו החלטה בזויה לא לאפשר ללוחמים שמשרתים בצה"ל להיכנס לבית הכנסת".

נשיא בית הכנסת הגדול בתל אביב, שלמה פיבקו, אישר שחיילים נדרשים לשלם עשרה שקלים כמו אזרחים. לדבריו, על אף שמדובר באתר מורשת היסטורי שהוקם לפני 95 שנה, בית הכנסת לא מתוקצב מטעם העירייה, משרד הדתות או המועצה הדתית. הוא הסביר: "תקצוב בתי הכנסת לא קיים בסדרי העדיפויות של המדינה. עמותת בית הכנסת אינה יכולה לעמוד בעלויות של פתיחת בית הכנסת במהלך היום ורוב התקציב הוא מתרומות. אין לנו ברירה, נשקול לאפשר לחיילים להיכנס תמורת תשלום של חמישה שקלים".

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "בית הכנסת אינו בבעלות העירייה ואף לא מתוקצב על ידה, בדומה לבתי כנסת אחרים בעיר. בית הכנסת מנוהל על ידי עמותה פרטית וההחלטה על גביית כסף היא שלה בלבד. עיריית תל אביב יפו מצרה על כך שלא מאפשרים לחיילים להיכנס בחינם אל בית הכנסת".