מנאהל אל-עתייבי לבושה בטייץ ברחובות ריאד

ברשת של השכן: הצעירה שהעיזה לצאת לרחובות ריאד בטייץ - ועוררה סערה

בירדן קוראים לסגור את מועדוני הלילה בעקבות תיעודים של כמה קטטות קשות באזור המועדונים לאחרונה • המצרים יצאו מגדרם בחגיגת הזכייה ההיסטורית של נבחרת הנוער באליפות העולם בכדוריד
רועי קייס
23 באוגוסט 2019
05:46
הצעירה שהעיזה לצאת לרחובות ריאד בטייץ וחולצה קצרה - והסעירה את הרשת

הצעירה הסעודית מנאהל אל-עתייבי הפכה לאחד הדברים המדוברים ברשתות החברתיות אחרי שהעלתה לרשת סרטון שלה יוצאת לרחוב בבירה ריאד בבגדי ספורט, טייץ וחולצה קצרה. בשנים האחרונות ידועה אל-עתייבי כאחת מפעילות הרשת הקולניות למען זכויות נשים ובהסרת המגבלות על נשים במרחב הציבורי. לטענתה, היא כבר יצאה כך בעבר מהבית, אך לא תיעדה זאת.


היא עשתה זאת כניסוי בחינת הגבולות של השלטונות, שבעידן השלטון הנוכחי של יורש העצר בן סלמאן ואביו המלך סלמאן, מנסים לחולל תמורות היסטוריות בכל מה שקשור למעמד האישה. רק השבוע אפשרו השלטונות ללמעלה מאלף נשים לצאת לחו"ל ללא אישור של הגבר המפקח.

אל-עתייבי יצאה בשלום מהסיפור, ועד כה אף גורם לא ביקש ממנה הסברים ככל הידוע. בעקבותיה החל קמפיין ברשתות החברתיות שקורא לאפשר לסטודנטיות סעודיות להגיע עם מכנסיים לאוניברסיטה. זאת בעוד הרוב המוחלט של הנשים בסעודיה עדיין לובש כיום את העבאיה, גלימה שחורה מכף רגל ועד ראש, במרחב הציבורי. היו מי ששיבחו אותה על המעזה הנועז, אך היו גם כאלה שפחות. הסרטון שלה הגיע גם לעזה, שם ניצלו אותו כדי להתנגח במוחמד בן סלמאן.

ירדן נגד מועדוני הלילה, באצטלה של מאבק בפשיעה

בתקופה האחרונה מועדוני הלילה בירדן נמצאים על הכוונת אחרי כמה תקריות לא נעימות בקרבתם שמגיעות אפילו לקרבות יריות שתועדו והועלו לרשתות החברתיות. ברשת אף הושק האשטאג פופולארי בשם "סגירת מועדוני הלילה". התומכים בסגירה טוענים שכל המועדונים האלה מביאים רק פשיעה, מבריחים תיירים ופוגעים בשמה של ירדן. 

אך יש גם מי שמנסה לנצל את התופעה. כמה חברי פרלמנט נתנו לסיפור נופך דתי ואומרו כי מעבר לפשיעה, מה שקורה במועדוני הלילה האלה נוגד את האסלאם ופוגע בצביון של ירדן כמדינה אסלאמית, בין בשל מעשי התועבה ובין בשל שתיית האלכוהול שם.

הזכייה ההיסטורית של נבחרת מצרים באליפות העולם בכדוריד לנוער

ארץ הנילוס התמלאה גאווה השבוע אחרי שנבחרת הכדוריד לנוער שלה זכתה באליפות העולם בכדוריד, ועוד נגד גרמניה. המצרים יצאו מגדרם בחגיגת הזכייה ההיסטורית. גם נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, לא החמיץ את ההזדמנות וקיבל אותם. אך מה שהעיב מעט על החגיגה המצרית היא העובדה שכל שחקן יקבל מענק זכייה לא כל כך מרשים של 90 דולרים, 1,500 לירות מצריות. גם בהישגים ספורטיביים, המצרים מקבלים תזכורת למצב הכלכלי הלא פשוט שלהם.