איימן עודה ובני גנץ
צילום: פלאש 90

עודה: גנץ רוצה אחדות - אהיה יו"ר האופוזיציה הערבי הראשון

יו"ר הרשימה המשותפת התייחס להצהרתו כי יהיה מוכן להצטרף לקואליציה של ממשלת מרכז-שמאל: "גנץ לא בשל מבחינה פוליטית-רעיונות. אם יהיה לו האומץ של רבין - לי יהיה את האומץ ללכת לגוש חוסם"
קלמן-ליברמן
25 באוגוסט 2019
10:18

אחרי שהצהיר כי יהיה מוכן להיות חלק מממשלה שתורכב ממפלגות מרכז-שמאל, אמר היום (ראשון) יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה כי יו"ר כחול לבן בני גנץ רוצה בממשלת אחדות, מה שיהפוך אותו ליו"ר האופוזיציה הערבי הראשון. "גנץ לא בשל מבחינה פוליטית-רעיונות. אם יהיה לו האומץ של רבין - לי יהיה את האומץ ללכת לגוש חוסם". נוסף על כך, האשים עודה את גנץ כי אין לו אומץ כדי לדבר עם מפלגתו.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

לטענת יו"ר הרשימה המשותפת, גנץ עושה דה-לגיטימציה לערביי ישראל כשהוא לא רוצה אותם בקואליציה. "ביבי רוצה להוציא אותנו מהכנסת וגנץ בוודאי לא רוצה אותנו בממשלה. אז מי משרת את נתניהו?". עוד אמר כי הדרישה שלו היא שהעם הערבי יממש את זכותו להגדרה עצמית, כפי שהעם היהודי עשה זאת: "ישראל מימשה את זכותה. אני חושב ש-70% מאזרחי המדינה רוצים שלום אמת על בסיס שתי מדינות, עם ביטחון אמיתי. אנחנו רוצים לחיות בשלום על בסיס כיבוד שני העמים".

לפני כשבוע הצהיר עודה כי יסכים להצטרף לקואליציה, אם מפלגת השלטון תענה על ארבע דרישות שהציב. "אנחנו נהיה שותפים בממשלה רק אם האזרחים הערבים לא יהיו יותר אזרחים מסוג ב'", אמר. ח"כים ברשימתו גינו את הצהרתו - יו"ר בל"ד מטאנס שחאדה כינה את האמירה "אומללה" וטען כי הרשימה המשותפת לא תהיה חלק מהקואליציה.

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי "מה שמסתתר מאחורי ההודעה המוזרה הזו זה ניסיון לתת גושפנקה למהלך מסוכן של שיתוף פעולה בין הליכוד לרשימה המשותפת, כשהיעד הוא הקמת ממשלה עם החרדים בתמיכת המפלגות הערביות". גם לפיד הגיב על האמירה והבהיר שמפלגתו לא תשב בממשלה עם בל"ד.