הבהלה בשדרות, אתמול
צילום: אלי נ.

תושבת שדרות משחזרת: "זה היה סרט אימה לכל דבר"

דניאל, תושבת העיר, סיפרה בריאיון לכאן רשת ב על רגעי האימה שחוותה יחד עם 4,000 התושבים שנמלטו מפסטיבל המוזיקה בשעת האזעקות: "שמענו אימהות צורחות, ראינו ילדים מרטיבים במכנסיים"
קלמן ליברמן
26 באוגוסט 2019
10:18

אחרי לילה מתוח ורגע לפני כינוס הקבינט המדיני ביטחוני הבוקר (שני), דניאל מרדכי גרינברג, תושבת שדרות, שחזרה בריאיון לכאן רשת ב את רגעי האימה של ירי הרקטות מרצועת עזה לעיר במהלך הפסטיבל שבו בילתה יחד עם 4,000 תושבים. "כמעט ולא הצלחנו לישון בלילה", היא סיפרה. "יצאנו לבלות, בן הזוג והמשפחה במופע לסוף החופש הגדול. תוך כדי שיחה עם בן משפחה הוא אומר לי 'דניאל, צבע אדום'. לא הבנתי מה קורה. הוא רץ לשכב על אחיינית שלי שהייתה ליד, ואני רצתי לחפש את בן הזוג שלי".

האזינו לריאיון עם דניאל מרדכי גרינברג בכאן רשת ב

"לא משתווה לשום דבר שחווינו עד היום"

"אני עד עכשיו לא מעכלת את מה שהיה שם", תיארה גרינברג בריאיון למואב ורדי ורועי שרון. "אני רואה את הסרטון שצילמתי ואני לא קולטת. זה היה סרט אימה לכל דבר. שמענו אימהות צורחות שלא מוצאות את הילדים שלהן ונשכבות על הדשא. ראינו ילדים מרטיבים במכנסיים מהפחד וקופאים במקום, הם לא הצליחו לזוז. ראינו ילדים שהלכו לאיבוד, לא מצאו את ההורים שלהם ואיבדו עשתונות".

סרט האימה הזה, כלשונה, "זה החיים שלנו פה ב-20 שנה האחרונות". אך אתמול, היא מעידה, זה היה שונה: "אנחנו עושים המון אירועים בשדרות, ועד היום לא הייתה לנו סיטואציה באירוע רב משתתפים שיש נפילה תוך כדי האירוע. דקות הלחץ, האימה, של להבין מה קורה ואם כולם הצליחו להגיע בזמן למיגונית ולשכב על הדשא, אלה רגעים שלא משתווים לשום דבר שחווינו עד היום".

לגרינברג היה חשוב לשבח את ההנהגה המקומית ומארגני האירוע. "מנחי האירוע שהיו על הבמה באומץ רב התאפסו על עצמם, הבינו שזה צבע אדום ולא זיקוקים והנחו את התושבים לשכב", אמרה. "ברגע הזה הייתי מאוד גאה בהנהגה המקומית, במארגנים ובכוחות הביטחון שההתנהלות שם הייתה מדויקת. בתוך דקות, המתחם היה כמעט ריק. נפל של כיפת ברזל נפל ממש בבניין ליד, אז היה עשן. קרה לנו נס גדול. ברוך ה' שזה הסתיים ככה ואין לנו פצועים והרוגים. יש לנו אמון מלא בהנהגה המקומית שניהלו את האירוע בצורה מעוררת השראה, בקור רוח ובדיוק שלא נראה. זה היה יכול להסתיים רע יותר אם הם לא היו שם. אני מחזקת את ראש העיר".


כלפי הממשלה, לעומת זאת, יש לה ביקורת חריפה. "אנחנו לא יכולים להמשיך למגן את עצמנו לדעת ואנחנו לא יכולים להמשיך עם המציאות הזאת של טפטופים וסבבים", אמרה. "אני משערת שמבצע רחב יכול לספוג פגיעה בנפש, אבל אין דרך אחרת. אם יהיה מבצע אני גם אצא למילואים, ואני מוכנה להקריב. המשפחה שלי מוכנה לשבת בממ"ד גם חודש אם צריך. אבל שיהיה לנו שקט. דבר בסיסי".

גרינברג העידה כי בשנים האחרונות היא מצביעה למפלגת הליכוד ואף פקודה שלה. אך היום, היא אמרה, "אני לא יודעת אם אצביע להם, עם כל ההערכה. ויש אנשים במפלגה שאני מאוד מאמינה בהם. אני קצת כואבת ומתוסכלת ואני לא יודעת אם יש למישהו פתרון למצב שלי. אני שומעת הרבה הבטחות שאין להן כיסוי. בדיוק בזמן הזה של לפני בחירות אני מצפה שישימו הכל בצד ויראו לנו שאפכת להם מאיתנו, התושבים פה, שמהווים את השכפ"צ של המדינה".

"שיראו לנו שחושבים עלינו ושהקבינט לא יתכנס ב-10:00 בבוקר יום אחרי שקרתה פה תקרית מזעזעת ומחרידה", היא דורשת. "היו צריכים לעצור את הכל ולהתעסק בנו וזה לא קורה. ולכן אני אומת בצער רב שמכל גווני הקשת הפוליטית אני לא רואה כרגע מישהו שאני מאמינה בו באמונה שלמה".

עוד סיפרה גרינברג: "אני מקבלת תגובות לסרטון שהעלתי אתמול כמו 'מגיע לכם, אתם מצביעים ביבי'. אלה אמירות אומללות". למגיבים היא משיבה: "אף אחד לא שמכם להגיד לי מה להצביע. ולא משנה למי אצביע, מגיע לי ביטחון. אין מקום להאשים ולהטיח שאם יש פה 40% הצבעה לליכוד אז מגיע לכם לחיות במצב ההזוי הזה שאנחנו חיים בו".

"חוששת להביא ילדים למציאות כזאת"

"אם במקרה היה תושב שדרות שלא חווה פוסט טראומה עד אתמול, אז אתמול זה קרה", היא קבעה. "כל 4,000 האנשים שהיו שם קמו היום לבוקר שבו החיים שלהם לא יהיו אותו דבר. אחרי המראות שראיתי שם אני מרגישה שהלב פשוט נמחץ, כואב, מתוסכל". לדבריה, "אני מאוד חוששת להביא ילדים למציאות כזאת. קהילת שדרות היא קהילה מדהימה, קהילה במיטבה, חסינה, חזקה. עברנו דברים לא פשוטים ב-20 שנה האחרונות. אבל גם לנו מותר לומר די. הבוקר אנחנו לגמרי אומרים די".

שלוש רקטות שוגרו אמש מעזה, שתיים יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל ואחת נפלה בשטח פתוח באזור שדרות. לא היו נפגעים מנפילת הרקטה, אך בניין בלתי מאוכלס נפגע כתוצאה משברי טיל של כיפת ברזל ותושבת העיר נפצעה קל לאחר שמעדה בעת שרצה למרחב מוגן.