טיול שורשים

טיול שורשים | מדריך למטייל במרסיי

הצצה לאתרים בהם ביקר אברהם טל בטיול השורשים שלו לעיר הנמל הצרפתית
מערכת כאן
27 באוגוסט 2019
19:00

הים התיכון שימש כעורק התחבורה הראשי בעולם העתיק, והוא חולש על כ-3% משטח הימים והאוקיאנוסים בכדור הארץ. כיום מתקיימות בים התיכון כ-30% מכלל התחבורה וההובלה הימית בעולם, והנמל המסחרי הגדול ביותר בו שוכן בעיר מרסיי שבדרום-מזרח צרפת, בירת החבל פרובאנס-אלפ-קוט ד'אזור, והעיר השנייה בגודלה בצרפת, אחרי הבירה פריז.

מרסיי הוקמה על ידי היוונים בשנת 600 לפנה"ס כעיר נמל מסחרית, והייתה לנמל היווני הראשון במערב אירופה. העיר הפכה לחלק ממלכת צרפת בסוף המאה ה-14, אך הייתה מזוהה עם התמרדותה נגד הממשל. בשנת 1792 שלחה העיר 500 מתנדבים כדי להגן על פריז במהלך המהפכה הצרפתית, וההמנון הלאומי של צרפת, "המרסייז", נקרא על שם הכוחות הללו.

במאה ה-20 שימשה מרסיי כנמל הכניסה למיליוני מהגרים, החל ממאות אלפי אלג'יראים שהגיעו בתחילת שנות ה-60 עם תום מלחמת האזרחים באלג'יר, ועד לאיטלקים המהווים את הקבוצה האתנית הגדולה בעיר. כיום מתגוררים במרסיי כ-850 אלף איש, ויותר ממיליון וחצי אנשים מתגוררים במטרופולין מרסיי רבתי כולו.

הקהילה היהודית במרסיי עתיקת יומין, והתקיימה כבר בימי הביניים המוקדמים. גירוש ספרד ב-1492 הביא לעיר יהודים נוספים, אך שנה לאחר מכן יצא צו לגירוש כל היהודים ממרסיי - עד 1501 עזבו מחציתם לצפון אפריקה, איטליה וסלוניקי, והיתר התנצרו. בסוף המאה ה-17 נוסדה הקהילה בשנית, וכמאה שנים לאחר מכן נוסדה הקהילה היהודית המודרנית של מרסיי. במאה ה-19 החלו יהודים רבים לבלוט בחיי הכלכלה בעיר, ועד פרוץ מלחמת העולם השנייה חיו בה 39 אלף יהודים.

בתחילת המלחמה מצאו פליטים יהודים רבים מגרמניה מקלט במרסיי, ואחריהם הגיעו גם יהודים מאזורים אחרים בצרפת. עם כיבוש העיר בידי הנאצים ב-1942 ירדו רבים מהיהודים למחתרת, וכ-4000 מהם נשלחו למחנות ריכוז והשמדה לאחר שנעצרו ב-23 בינואר 1943 במצוד שביצעו הנאצים. בסוף המלחמה נותרו במרסיי רק כעשרת אלפים יהודים, והעיר הייתה לנמל מעבר לניצולי השואה בדרכם לארץ ישראל.

בסוף שנות ה-50 ותחילת שנות ה-60 היגרו לעיר יהודים רבים מתוניסיה, מרוקו ואלג'יר, וכיום חיים בעיר כ-80 אלף יהודים המהווים את הקהילה היהודית השנייה בגודלה בצרפת (אחרי פריז). בעיר פועלים גנים ובתי ספר יהודים, כמו גם חנויות לממכר מזון כשר ומסעדות כשרות, וכן קהילת חב"ד המקיימת שיעורי תורה.

בין המשפחות הרבות שהיגרו למרסיי מצפון אפריקה באמצע המאה הקודמת הייתה גם משפחתו של מוריס, אביו של הזמר והיוצר אברהם טל, שהגיעה ממרוקו, ומשפחתה של ריין, אמו, שהגיעה מאלג'יר. 51 שנים לאחר שהתחתנו בבית העירייה של מרסיי הם יצאו לטיול שורשים מרגש יחד עם בנם אברהם ואחותו הקטנה סטפני, הנה הצצה לכמה מהאתרים בהם ביקרו:

הנמל הישן
אזור הנמל הישן של מרסיי (ויו פורט) היווה בעבר את מרכז העיר וכיום משמש כאזור תיירותי. בית העירייה שוכן באזור, ושם התחתנו הוריו של אברהם.

לכתובת האתר

שוק הדגים
מול תחנת הרכבת ברציפי הנמל הישן שוכן שוק הדגים הוותיק של מרסיי. בשעות הבוקר המוקדמות חוזרות סירות הדייגים מהים, והדוכנים מתחילים להציג את שלל הדגים ופירות הים הטריים על הרציפים. בכל יום רביעי מתארח כאן שוק פירות וירקות אורגניים, ואחת לשבועיים ביום ראשון מתקיים כאן שוק עתיקות גדול ובו חפצים ובגדים מכל הסוגים.

לכתובת האתר

פארק בורלי
מהאתרים הפופולריים במרסיי - עשרות דונם של טבע בדרום-מערב העיר, בסמוך לחוף הים של מרסיי, אשר כוללים גם גן בוטני ומזרקות.

לכתובת האתר

חוף פראדו
אזור הרחצה של מרסיי, אשר אליו נוהרים התושבים המקומיים כאשר הם רוצים להשתכשך במים. בינו לבין הכביש הראשי מפריד פארק פסטורלי.

לכתובת האתר

מרכז הקראטה שוטו קאן
מרכז אומנויות הלחימה שהקים אביו של אברהם בשנות ה-60, בצוותא עם צעירים יהודים נוספים ששמרו על בטחונה של הקהילה. המרכז עדיין קיים, וחבריו שלא עלו לישראל עדיין מתאמנים במקום.

לכתובת האתר

בית הכנסת הגדול
ה"גראנדה סינגוג דה מרסיי" שוכן באזור היהודי של העיר, מדרום לנמל הישן. בית הכנסת שימש בעבר כמרכז היהודי של העיר, והיווה מקום מפגש לצעירים היהודים בחגים ובמועדים השונים.

לכתובת האתר