אהוד ברק
צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

אהוד ברק: "טראמפ לא סופר את נתניהו"

חבר המחנה הדמוקרטי תקף בריאיון לרשת ב את ראש הממשלה על הפטפטת, כהגדרתו, על התקיפה בסוריה ואמר כי היא "משפילה את הצד השני". הוא אף קבע כי "יש ברית בלתי כתובה בין נתניהו לחמאס"
הבוקר הזה
27 באוגוסט 2019
09:35

חבר רשימת המחנה הדמוקרטי, אהוד ברק, התייחס הבוקר (שלישי) בריאיון לכאן רשת ב לתקיפות האזוריות המיוחסות לישראל ואמר כי "הפעולות עצמן הן נכונות ונדרשות, וטוב שיש לנו את חיל האוויר, המודיעין והרמטכ"ל. בהחלט גם לנתניהו יש את החלק שלו". אך לדבריו, "הצרה היא שאצלו זה תמיד מלווה, בגלל מצוקות אחרות שלו, בדברים אחרים שלא קשורים לעניין. במקרה הזה זו פטפטת שמחריפה את המתח ומסנדלת את חיזבאללה ונסראללה לאיומים. את סולימני. שיקולים אחרים נועלים אותנו לכיוון הסלמה שאף אחד לא מעוניין בה. מה גם שזה לא משרת שום מטרה חוץ מפרסומת אישית של ראש הממשלה".

האזינו לריאיון של אהוד ברק לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב':

ברק המשיך ואמר כי "הערות שמגיעה בעקבות הפטפטת חושפת לצד השני פרטי מודיעין ומאפשרת לו להתכונן יותר טוב. יותר גרוע - היא לא מאפשרת לצד השני את מרחב ההכחשה. היא מכריחה להגיב, היא משפילה. גם לצד השני יש כבוד ושיקולים נוספים. זה מחריף ומגדיל בלי שום סיבה את הסיכוי להידרדרות שהיא בניגוד לאינטרסים שלנו".

"איש חלש שעושה שטויות"

הוא קבל על כך ש"ארה"ב מדליפה שישראל היא זו שתוקפת בעיראק" ואמר בעניין הדיווחים על פגישה אפשרית של הנשיא האמריקני עם נשיא איראן רוחאני: "נראה שטראמפ לא סופר את נתניהו, ונתניהו מתכופף לכל גחמה שלו". ברק הוסיף כי "נתניהו דרדר את היחסים עם הדמוקרטים ועם הקהילה היהודית" וציטט לכאורה את יאיר נתניהו: "כמו שכבר אמר מישהו שאמור לדעת, זה איש חלש שעושה שטויות. אבל מפאת כבוד אוזניי המאזינים, לא אתעסק בצאצא הבעייתי הזה". עוד אמר ברק כי "תוכנית המאה הייתה יכולה להיות הזדמנות היסטורית, אילו לישראל הייתה ממשלה אחרת".

באשר לגזרת הדרום, אמר ברק כי "מה שקורה בעזה זו כניעה, שהיא תוצאה של ברית בלתי כתובה בין נתניהו לחמאס". לטענתו, "נתניהו שומר בכוונה את חמאס על אש קטנה. צה"ל יכול להכין מכות קשות כל הזמן, אבל מה שצריך לקרות בין המכות זו לא הפקרות מדינית. כל זה לא מתמימות, אלא מאסטרטגיה שתכליתה להחזיק את חמאס חי ולכופף את הרשות הפלסטינית".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

בהקשר הפוליטי הזהיר ברק כי "החזית מימין מובילה אותנו לטורקיה. היא עשוייה מנתניהו, הכהניסטים הגזענים הקיצוניים, ליברמן ושקד שמזמן הייתה צריכה להיחקר במשטרה. החבורה הזאת מובילה אותנו לתסריט שאנגלמן הוא רק הפתיח שלו. אלה ששיחדו את נתניהו יממנו לו את ההגנה". עם זאת הוא אמר אחר כך כי "ליברמן הוא לא ימין". גם מכחול לבן הוא לא חסך בביקורת ואמר כי מפלגתו של בני גנץ "חייבת לצאת מהאנמיות ולתקוף בכל הכוח את הימין כמונו".