עזה בזמן המבצע, ארכיון
צילום: רהים קטיב, פלאש 90

גנץ הודף את הביקורת על איום המנהרות: התרענו שנה לפני צוק איתן

5 שנים לצוק איתן | הרמטכ"ל לשעבר בכאן רשת ב: "4 מנהרות הושמדו לפני המבצע. הדרג המדיני ידע". על המתיחות הביטחונית אמר: "אני מציע גם לחמאס וגם לחיזבאללה לא לנסות את מדינת ישראל"
כרמלה מנשה וגל ברגר
28 באוגוסט 2019
09:31

יושב ראש כחול לבן בני גנץ, ששימש הרמטכ"ל במבצע צוק איתן, דוחה היום (רביעי) את הטענות כי מערכת הביטחון הקלה ראש באיום של מנהרות הטרור ההתקפיות ברצועת עזה. בריאיון לגל ברגר ולכרמלה מנשה בכאן רשת ב במלאת חמש שנים למבצע הדגיש גנץ כי מפקדי צה"ל עדכנו את הדרג המדיני עוד לפני המבצע וגם במהלכו בעניין המנהרות. הוא ציין כי כשנה לפני המבצע החל צה"ל לפתח כלים להתמודד עם האיום של מנהרות הטרור.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

"נסקרו מספר סקירות בפני הקבינט, בפני ועדת חוץ וביטחון, כמובן בפני הדרג המדיני ברמת ראש הממשלה ושר הביטחון. נשיא המדינה אפילו ביקר, עוד לפני שהיה נשיא, בתוך מנהרות התקפיות שגילינו, ארבע מנהרות הושמדו קודם למבצע. לבוא ולטעון שלא ידעו זו היתממות, זו בריחה מאחריות", אמר.

האזינו לריאיון המלא עם בני גנץ בכאן רשת ב

על מטרת המבצע סיפר: "מבצע צוק איתן יצא לדרך כשלא הייתה ברירה, הוא פעל לפגיעה קשה מאוד בחמאס, לשלילת כלים אסטרטגיים ונטרולם בצורה של המנהרות ההתקפיות עם היכולות שהיו לנו אז. במחיר מאוד כואב אבל בשלוש שנים וחצי של שקט שאפשרו לתושבי הדרום להתפתח".

לדברי גנץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו התנהל בצורה טובה בזמן המבצע. עם זאת, הייתה לו ביקורת על יחסי הגומלין בין הדרגי המדיני לצבאי: "אני חושב שמאוד חשוב שתהיה תחושה של ביטחון הדדי בין דרג מדיני לדרג צבאי, נכון לשעתו אני הרגשתי את זה טוב מאוד לטובתו של ראש הממשלה ולגנותם של חלק מחברי הקבינט. אני מקווה שהדרג המדיני היום, ואני בתוכו, יקפיד לנהוג באווירה פתוחה, לא בורחת מאחריות כלפי הדרג הצבאי, כי רק ככה אפשר לנהל מדיניות אחראית".

על השאלה אם הופתע מכוח האש של חמאס, ענה: "גם עכשיו אני לא אופתע. אני יודע שישראל יותר חזקה. אני מציע גם לחמאס וגם לחיזבאללה לא לנסות את מדינת ישראל. לא מת לצאת למלחמות, אבל אם צריך לעשות אותן אני יודע בדיוק מי ינצח".

כשנשאל על הרגעים המשמעותיים שלו בזמן המבצע, השיב: "אני נושא עמי את אובדנם של 68 חיילים, חמישה אזרחים וכמובן הנערים מגוש עציון שנרצחו, ושני חיילי גבעתי שנהרגו בצפון, אז לצד כל הוויכוחים שיש מאז ועד היום ובטח יימשכו, אני חושב שאלו הרגעים היותר משמעותיים בחייו של מפקד ובחיי שלי".

"מודיעין אף פעם לא יכול להיות מושלם"

אלוף משנה במילואים א', קמ"ן פיקוד דרום בזמן המבצע, העריך בתוכנית כי "אם חמאס יקבל החלטה שהוא יוצא למערכה מול ישראל, הוא ינסה לפתוח אותה בהישג מאוד גדול. המידע המקדים שהיה ברשותנו על אודות המנהרות היה מדויק. האם הוא היה מושלם? מודיעין אף פעם לא יכול להיות מושלם".

האזינו לריאיון המלא עם קמ"ן פיקוד דרום בזמן מבצע צוק איתן בכאן רשת ב

עוד אמר קצין המודיעין לשעבר כי עד כה זהו פרק הזמן הארוך ביותר בין מערכות צבאיות בעזה: "עובדתית אנחנו חמש שנים אחרי, ובסטטיסטיקה של המערכות מול הרצועה זה פרק הזמן הארוך ביותר בין המערכות. אחד ממדדי ההצלחה נמדד בפרק הזמן בין המערכות".