אלישע בנאי
אורית פניני

שאלון לשבת עם אלישע בנאי

ההרכב הכי טוב שהוא שמע לאחרונה, האלבום שתמיד יהיה לצידו, ואם הוא לא היה מוזיקאי, מה הוא היה עושה? אלישע בנאי מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
30 באוגוסט 2019
06:00

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את אלישע בנאי.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?

לא זוכר במדויק אבל זה בטוח או Sex Blood Sugar Magik של רד הוט צ'ילי פפרס, או Nevermind של נירוונה. יום אחד, אבא שלי חזר הביתה עם שני האלבומים מהאוזן השלישית והשמיע לי, ומאז לא הסכמתי לשמוע אלבומים אחרים במשך תקופה ארוכה.

מה הוא האלבום או השיר היותר טובים ששמעת לאחרונה?

The Amazone - Future Dust. את האלבום הזה הפיק אלן מאלדר, אחד המפיקים המוזיקליים האהובים עלי כיום, ואת המיקס עשה בחור בשם פלאד שהוא גם חברמהלימודים של ג'ו נווה, גיטריסט השודדים. זה אלבום רוק אמיתי, כמו שצריך להישמע ב-2020. שתי גיטרות, בס, תופים, תודה רבה.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?

אני עדיין עובד עליו, מקווה שיכירו באלבום הבא.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו? 

אני די שלם עם מה שעשיתי ומשתדל לאהוב את מה שעשיתי. באותו מטבע - אם היתה לי אופציה לפתוח ערוצים אז הייתי משנה מלא (:

אתה זוכר את הרגע שבו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?

מאז שאני זוכר את עצמי אני אוהב מוזיקה והופעות. תמיד רציתי שזה יהיה חלק מהעולם שלי ועם השנים, לשמחתי, זה  קרה. אני חושב שזה נעשה יותר מוחשי כשבגיל עשר בערך למדתי קצת לנגן בתופים. אבל בגיל 11 כשהתחלתי ללמוד גיטרה, התקבעה התחושה שנועדתי לעיסוק במוזיקה.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?

אשקר אם אגיד שאני לא מתייאש מידי פעם. קשה פה, כמעט לכולם. גם לי. זה קורה בעיקר בתקופות של אחרי עבודה על אלבום למשל. אתה מרגיש שהשקעת את כל כולך, והתגובות לא ממש מתגמלות. תחושה של פער גדול בין ההשקעה לבין המעט שאתה מקבל בתגובה. אבל זה עובר מהר.

לו כל אוסף המוסיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?

Johnny Cash - American IV. תמיד לצידי כשאני צריך אותו. אני חושב שריק רובין, המפיק המוזיקלי של האלבום, זיקק מג'וני קאש את המיטב, בעזרת שירים מדהימים של אמנים גדולים. אי אפשר להישאר אדיש לאלבום הזה.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?

כרגע אשמח לעשות מוסיקה לעונה הבאה של Stranger Things. אמנם מבחינת ז'אנר מוזיקלי הפסקול של הסדרה מעט רחוק מהעולם שלי, אבל היה לי ממש מתאים להסתגר בחדר עם המון אורגנים, סינתיסייזרים, ג'ונואים ומוגים, ולכתוב מוזיקה לעונה הבאה של הסדרה הזו.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?

The Gaslight Anthem - Great Expectations. קודם כל, כי  זה שיר הפתיחה של האלבום שלהם The '59 Sound, ויש משהו בשירי פתיחה שתמיד מעניינים אותי. השיר הזה מזכיר לי חלום אמריקאי שאני תמיד רוצה להגשים, למרות שאני לא אמריקאי.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?

כשהייתי קטן חשבתי להיות וטרינר אבל עכשיו, כשעולה השאלה אני חושב שהייתי רוצה להיות צלם טבע. כי אני אוהב טבע וחיות. זה לא שאני מטייל בשבתות בטבע, אבל מתאים לי לשבת שעות בג'ונגל שכוח אל ולחכות לתפוס תמונה טובה של איזה טיגריס.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?

All You Need Is Love. אני אוהב את השיר הזה, יש בו משהו בהקשר של לוויה שאומר "היה טוב, היה נחמד, שמח שאהבתם אותי וחשבתם עלי ובאתם, ועכשיו - תאהבו".  אני לא מתכוון ללכת כל כך מהר, אז אל תצפו לשמוע אותו בקרוב.