יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר
צילום: פלאש 90

ועדת הבחירות: החלפת נציגים בקלפיות - עבירה פלילית

הוועדה תקיים שיחות אזהרה לכלל נציגי המפלגות, שבהן יובהר כי חלק מהשיטות שהיו נהוגות בעבר - אינן חוקיות. הרקע למהלך הוא ממצאים מחקירת הזיופים ובדיקת משמר הבחירות האזרחי שבהם עלה שבכמות גדולה של קלפיות אין נציג אופוזיציה או שיש נציגים מאותם גושים - שם גם היו תוצאות שהעלו חשד
רועי ינובסקי
30 באוגוסט 2019
21:11

ועדת הבחירות תקיים שיחות אזהרה לכלל נציגי המפלגות ובהן יובהר כי שיטות שהיו נהוגות בעבר כמו החלפת נציגים בקלפיות - הן פליליות. כך פורסם הערב (שישי) ב"השבוע" בכאן 11. הרקע למהלך הוא ממצאים מחקירת הזיופים ובדיקת משמר הבחירות האזרחי שבהם עלה שבכמות גדולה של קלפיות אין נציג אופוזיציה או שיש נציגים מאותם גושים - שם גם היו תוצאות שהעלו חשד.


דבר נוסף שעלה בתחקיר "הארץ" הוא שמפלגות ערביות ויהדות התורה החליפו נציגים בקלפיות בניגוד לחוק. בקלפיות ביישובים חרדיים שבהם היו אמורים להיות נציג חרדי ונציג מפלגה ערבית, חרדי נרשם כחבר במפלגה ערבית וכך גם היה ביישובים ערבים.

לכאורה אף אחד לא יכול למנוע ממפלגות לרשום נציגים ספציפיים מטעמן, אולם ועדת הבחירות תבהיר כי בגלל שהדבר נעשה באופן מאורגן ופוגע בטוהר הבחירות - זה פלילי ואין כאן תחום אפור.

מוקדם יותר השבוע נחשף פרוטוקול של אחת מהקלפיות שנפסלו - בכסרא סמיע שם היו שורה של ליקויים חמורים בניהול הבחירות, ואת האופן שבו זויפו לכאורה תוצאות. החשד המרכזי של המשטרה הוא שחברי ועדת הקלפי הוסיפו מעטפות בזמן שמזכיר הקלפי לא הבחין בכך.