בר לב, גנץ, לפיד ובן ברק
צילומים: פלאש 90

ביקורת על תרגיל ההטעיה: "יביא אותנו לעימותים מיותרים"

במערכת הפוליטית מגיבים לפרסום תרגיל ההטעיה של צה"ל אתמול בגבול לבנון. ח"כ עמר בר לב: לחיזבאללה ניתנה עילה לפעול שוב. השר כ"ץ הבהיר: רה"מ פעל בהתאם להחלטות הקבינט
מערכת כאן חדשות
02 בספטמבר 2019
11:14

שעות לאחר חילופי האש אתמול (ראשון) בגבול לבנון, בגזרה הפוליטית יש מי שתוקפים את ההחלטה לפרסם את תרגיל ההטעיה שביצע צה"ל באמצעות ביום פינוי פצועים מהזירה לבית החולים. יושב ראש כחול לבן, חבר הכנסת בני גנץ, אמר בכינוס של התאחדות התעשיינים בתל אביב כי המדיניות ולפיה יש למנוע מחיזבאללה להצטייד בנשק איכותי, צריכה להימשך, אך מה שנסדק זו מדיניות העמימות. הוא הוסיף כי העמימות בדרך כלל משרתת אותנו, וכי ישנם דברים שעליהם לא צריך לדבר.

לפיד: "הממשלה הזאת עושה פוליטיקה על חשבון הביטחון"

מספר 2 בכחול לבן, חבר הכנסת יאיר לפיד, שתקף כבר את מדיניות נתניהו במהלך האירועים אתמול, אמר בריאיון לכאן רשת ב: "צה"ל עשה תרגיל הטעיה יפה - וגם את זה חשפו. אני עוד לא ראיתי בחיים שלי דבר כזה, שיש תרגיל הטעייה מאורגן, מסודר מראש, וממשלת ישראל חושפת בפני הציבור את התרגיל של עצמה בשביל להרוויח עוד שתי נקודות בבחירות. החבורה הזאת עושה פוליטיקה על חשבון הביטחון". אליהם הצטרף גם משה (בוגי) יעלון מהרשימה שתהה "למה לחשוף אותו?" וקבע: "זו התרברבות פוליטית, פטפטת מיותרת".

האזינו לריאיון של ח"כ לפיד אצל אריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב

ח"כ בן ברק: "אם היינו רוצים, היינו יכולים לשמור על זה בסוד"

חבר הכנסת רם בן ברק מכחול לבן, לשעבר המשנה לראש המוסד, אמר בריאיון לכאן רשת ב כי הפרסום עלול לגרום לחיזבאללה שלא להסתפק בפעולה אתמול. לדבריו, המדיניות של הממשלה בגבול הצפון נכונה ויש להחמיא לה, אך ביטול מדיניות העמימות שגויה ואינה משרתת את ישראל. "אני הייתי 35 שנה במוסד. מלחמה היא חשאית כל עוד אתה לא לוקח עליה אחריות", אמר. "מדיניות העמימות שישראל נקטה ב-40-30 שנים האחרונות הייתה נכונה. אתה מבצע את מה שצריך, לא לוקח אחריות, לא מדבר ביוהרה ומשוויץ בפני כל העולם".

האזינו לריאיון של ח"כ רם בן ברק בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב

"אני מעריך שאם היינו רוצים, היינו יכולים לשמור על זה בסוד", אמר על תרגיל ההטעיה. "עצם זה שזה פורסם, הזלזול הזה 'איך עבדנו על חיזבאללה' והיהירות הזאת על השימוש בלוחמה הפסיכולוגית בתקשורת הוא מזיק. אני אפילו חושש שיכול להיות שחיזבאללה לא יסתפק במה שהוא עשה אחרי שמראים את בושתו ברבים. חבל שהכול מיד רץ בתקשורת על כמה אנחנו חזקים וגיבורים וכמה האויב שלנו טיפש. חבל מאוד שזאת המדיניות. זה יביא אותנו לעימותים מיותרים. היה אפשר לעשות את אותו דבר, עם אותן הצלחות, בלי כל הדבר הזה".

עמר בר-לב מהעבודה מתח גם הוא ביקורת על פרסום ההטעיה ואמר כי הפעולה ראויה אך ההתרברבות בהצלחתה פוגעת בביטחון של ישראל משום שניתנת לחיזבאללה עילה לפעול שוב. בכלל, בר-לב מודאג מההחלטה לתקוף בלבנון שלושה שבועות לפני הבחירות, שעלולה לדבריו לדרדר את המצב לכדי מלחמה. בריאיון לכאן רשת ב אמר כי ההודעה על פעולת ההונאה היא שימוש ציני בצה"ל שפוגע בביטחון שלנו ובאפשרות שלנו בפעם הבאה לעשות פעולה כזו או אחרת".

מנגד, חבר הכנסת דוד ביטן מהליכוד אמר לרשת ב כי "אי אפשר שלא לחשוף את זה מכיוון שיידעו שלא היו פצועים והרוגים. התרגיל הוא כזה שחייבים לחשוף אותו, אין דרך אחרת".

האזינו לריאיון של ח"כ דוד ביטן  אצל אסתי פרז בן עמי בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב

שר החוץ ישראל כ"ץ מהליכוד טען כי "ראש הממשלה היה שותף. זה טקטיקות צבאיות". כ"ץ הוסיף בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי "אנחנו לא מוכנים לפרויקט הדיוק שיסכן כל בית במדינת ישראל. זכותנו לפגוע ונמשיך למנוע את הפרויקט". הוא הבהיר כי "ראש הממשלה הוביל יחד עם צמרת צה"ל את האירוע, עקב וניווט והיה שותף". הוא הוסיף: "יש את התמרונים שצה"ל עושה, לוחמה פסיכולוגית ודברים אחרים. ראש הממשלה פעל בהתאם לדיונים שהיו והחלטות הקבינט בנושא".

האזינו לריאיון של השר ישראל כ"ץ אצל אריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב

בנט: "לפעמים יש היגיון בכלי היידוע על פעולה"

נפתלי בנט מימינה טען כי מדובר ב"כלי טקטי". הוא אמר כי הוא "לא פוסל דיבור על פעולה באופן גורף, צריך לראות את התועלת הספציפית בכל מקרה", והוסיף: "אנחנו במערכה מול איראן, חלק מהכלים הם צבאיים, חלק מדיניים, חלק כלכליים, וחלק פסיכולוגיים. עת לעמימות ועת לדיבור. לפעמים יש היגיון בכלי היידוע על פעולה".