בנימין נתניהו ואיוב קרא
צילום: פלאש 90

"איוב, אתה השתגעת?": הקלטות חושפות את הלחץ שהפעיל נתניהו על שר התקשורת קרא

בחדשות 13 נחשפו שיחות שערך ראש הממשלה עם שר התקשורת דאז איוב קרא בנוגע לערוץ 20. הוא הנחה אותו לפעול לסגירת מועצת הכבלים והלוויין, ובשיחה אחרת זעם עליו בגלל קרדיט לשקד. נתניהו בתגובה: מנסים להאשים אותי על זה שניסיתי להציל את כבשת הרש של התקשורת הימנית
מערכת כאן חדשות
02 בספטמבר 2019
22:09

ראש הממשלה בנימין נתניהו הפעיל לחץ על שר התקשורת הקודם, איוב קרא, והנחה אותו כיצד לפעול בעניין ערוץ 20, כך נחשף הערב (שני) בהקלטות שפורסמו בחדשות 13. בשיחות עולה שנתניהו, שנאלץ לוותר על התיק בעקבות עתירה לבג"ץ, הורה לקרא לפעול לסגירת מועצת הכבלים והלוויין. באחת השיחות, אחרי שפורסם על שיתוף הפעולה עם איילת שקד בנושא, נשמע נתניהו צועק על קרא: "איוב, אתה השתגעת?".

בשיחה שנערכה בסוף שנת 2017 שאל נתניהו את קרא ובכיר בליכוד איך ניתן לאפשר את שידור החשדות בערוץ 20. בשלב ראשון הציע נתניהו לפזר את המועצה ולאחר אמר: "למה לפזר? בוא נבטל אותה". במועד אחר, בשיחה שנערכה לאחר ביטול המכרז בו זכה הערוץ להפעלת ערוץ הכנסת אמר ראש הממשלה: "זורקים אותם  מהכנסת ועכשיו זורקים אותם מהחדשות. הם רוצים גם את כבשת הרש הזו".

לאחר פתרון המשבר, בו לבסוף אושר לערוץ 20 לשדר חדשות, פורסמה כתבה בדה מרקר, בה נחשף שיתוף פעולה בין קרא לשקד בנושא. בשיחה נשמע נתניהו זועם על קרא ואומר לו: "אתה השתגעת, 'איוב ושקד', זה מה שהציל את ערוץ 20?". כשהסביר שהמטרה הייתה שהיא תסייע לו להעביר את החוק מהר אמר: "הם מעכבים את זה. מי עושה את הדבר הזה?".

ראש הממשלה הגיב לדברים ומסר: "ערוץ 13 באו לקלל ויצאו מברכים. הם הציגו הקלטות שבהן אני נלחם כמו אריה כדי להציל את ערוץ 20 שעמדו לסגור אותו. הם אומרים: כשהיועמ"ש אמר לי לא לעסוק בנושאי בזק ויס בזמן שהייתי שר תקשורת, הוא גם הגדיר שאני יכול לעסוק בכל שאר הדברים וזה מה שעשיתי. אבל אחרי שסיימתי להיות שר תקשורת יכולתי להמשיך לעסוק בכך באופן חוקי לגמרי. מנסים להאשים אותי על זה שניסיתי להציל את כבשת הרש של התקשורת הימנית, המעט של המעט, ערוץ 20. אני גאה בזה".

איוב קרא הגיב להקלטות וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "הכתבה היא מעשה נבזי וחמור הגורם לפגיעה מכוונת באמנותי ובדרכי. מעצם ההאזנה על קווי הטלפון שלי ושל ראש הממשלה נודף ריח רע ומגמתי לפגוע בי בראש הממשלה בליכוד ובשלטון המחנה הלאומי ואת זה לא ארשה. אם לא יובהר מיד כיצד הודלפו הציטוטים לתקשורת, אפנה למשטרת ישראל לפתוח בחקירה פלילית לגלות את המדליף. מכיוון שזו חלק מפגיעה בפרטיות האסורה על פי חוק. עשיתי את תפקידי בצורה הישרה הנכונה ההגונה והמכובדת ביותר". 

יו"ר כחול לבן בני גנץ הגיב לפרסום ההקלטות ומסר: "כך נשמע אדם שאיבד כל רסן ומעצור, וחושב שהשרים ומוסדות השלטון הם כלים במגרש המשחקים הפרטי שלו. יש רק תרופה אחת נגד התמכרות לשררה - החלפת שלטון נתניהו".