אלון עדר

שאלון לשבת עם אלון עדר

האלבום הכי טוב שהוא שמע לאחרונה, השיר הכי טוב שלו שאתם עדיין לא מכירים ואיזה שיר ישראלי תמיד ירגיע אותו? אלון עדר מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
06 בספטמבר 2019
04:45

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את אלון עדר.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
מגיל צעיר מאוד אבא שלי ניגן בלופים בבית את Land of Dreams של רנדי ניומן, ואת The nightfly של דונלד פייגן. אז עד היום, כשאני שומע את האלבומים האלה, הם מעיפים אותי חזרה לגיל צעיר מאוד. אבל האלבום הראשון שדיבר אלי - מבחירה - היה "אור הירח" של אביב גפן. הרגשתי, בזמנו לפחות, שיש לי קול בעולם. אני שמח להגיד, שבגיל 35 אני עדיין מתאהב באלבומים. הרבה יותר בררן, אבל עדיין זאת תחושה ששווה הכל. 

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
Jassbasters של Connan Mockasin. הבן אדם גאון, וגם כל החברים שלו שחיים באותו עולם: 
Mac Demarco, Homeshake ועוד.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
שיר שנקרא "למעלה על העץ אצטרובלים". טקסט של יהודה עמיחי. הלחנתי אותו בתחילת שנות העשרים שלי ולמרות שהוצאנו כבר הרבה אלבומים, עד היום הוא לא מצא את המקום שלו ומחכה בסבלנות.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאתה מתחרט על פירסומו?
יש כמה שירים שאני מרגיש שיכולנו להפיק יותר נכון – "העתיד" למשל. יש שירים בוטים, בתוכן או בחשיפה, שיש ימים שאני מתחרט שהכנסתי את המשפחה שלי אליהם וכולנו צריכים לחיות עם זה לעד.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?

מגיל צעיר הבנתי, שלכתוב שיר זה הסיפוק הכי גדול. בתור אחד התלמידים הכושלים של מערכת החינוך בישראל, בהפסקות בחטיבה, כשלא שיחקתי כדורגל, הייתי הולך לנגן בפסנתר. הייתי ממציא מנגינות ומבין מה חשוב. לפעמים גם עם ריף כהן, בהפסקות של כיתה ח'.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
הרבה שנים הרגשתי שאני עומד לפספס את הרכבת, אבל להפתעתי, בעיניי לפחות, בסוף הגעתי. יצא לי לשתף פעולה עם הרבה מהאמנים שהערצתי, אני חלק מלהקה מלאת חופש יצירה ואני מלא תודה על זה.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
Pets Sounds של ה-Beach Boys משנת 1966. בגלל בריאן ווילסון הגאון, הענק. למרות שהלהקה נתפסה כמסחרית, שירי גולשים, ומאוד החלום האמריקאי – חבריה סמכו על הגאונות של ווילסון ונתנו לו יד חופשית לעבוד על אלבום המופת, שהשפיע אפילו הביטלס.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
לסרטים של אסי דיין, אורי זוהר, מייק לי ומוטי קירשנבאום. אשמח גם לכתוב את המוזיקה לסרט של הסכם השלום שייחתם בין ישראל למדינות ערב במזרח התיכון. רחפן ומוזיקה אינסטרומנטלית.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
סע לאט של אריק איינשטיין. כי זה מרגיש לי השיר הישראלי האולטימטיבי. אריק מספר לי סיפור ומרגיע אותי כמו ילד שהולך לישון.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
רוצה לענות: כדורגלן. בכל מקרה, אין תשובה אחרת וגם הייתי ממש טוב עד גיל מסוים.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
"מה עושים העצים" של ע. הלל. משורר שכותב מדהים, לילדים ולמבוגרים. בשיר הזה יש שאלות ויש תשובות - אז מה?! אז ככה. זה מצב שאני כל כך מזדהה איתו ומקווה שגם בסוף החיים נישאר עם סימני השאלה.