פתקי קלפי, אילוסטרציה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בג"ץ דחה את העתירות נגד חקיקת חוק המצלמות

בית המשפט העליון אמר כי כפי שהוא אינו מבקש מהכנסת לחוקק חוקים, הוא אינו מתערב בהליכי חקיקה "בעודם בעיצומם". עוד טענו השופטים כי כחול לבן ועו"ד שחר בן מאיר נחפזו בהגשת העתירות
אמוץ שפירא
05 בספטמבר 2019
16:58

בג"ץ דחה היום (חמישי) על הסף את העתירות של כחול לבן ועו"ד שחר בן מאיר נגד חקיקת חוק המצלמות. השופט יצחק עמית כתב בפסק הדין כי כפי שבית המשפט אינו מורה לכנסת לחוקק חוק – בית המשפט גם אינו מתערב בהליכי חקיקה בעודם בעיצומם. עוד הוסיף: "גם אם סבורים העותרים כי הליכי החקיקה נעשים ביוזמת הרשות המבצעת בחופזה, הרי שלא היה מקום להיחפז בהגשת העתירות".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

דובר הליכוד ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יונתן אוריך, התייחס הבוקר ליוזמת החוק ואמר: "במדינה מתוקנת ועדת הבחירות הייתה צריכה ליזום את כל עניין המצלמות". בריאיון לירון דקל ועמית סגל בכאן רשת ב אמר אוריך: "אנחנו מגלים בימים האחרונים היקפים משמעותיים מאוד של זיופים בבחירות שנערכו כאן רק לאחרונה. זיופים, שאם היו נבדקים, ככל הנראה היו מגלים שבל"ד לא עוברת את אחוז החסימה, הימין החדש כן עובר את אחוז החסימה וגוש הימין נמצא על 61 מנדטים".

אתמול היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע כי יש מניעה משפטית להמשיך בהליך החקיקה, אותו מקדמים בליכוד, של חוק הצבת מצלמות בקלפיות בבחירות. במכתב שהעביר לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר המשפטים אמיר אוחנה ולשר הפנים אריה דרעי, ציין היועץ כי הצעת החוק מעוררת קשיים חוקתיים ומשפטיים רבים - הן מהותיים, הן תהליכיים.

מנדלבליט צירף למכתבו מכתב שנשלח אליו מן היועץ המשפטי של ועדת הבחירות המרכזית, שנכתב בו כי אי אפשר לקדם את החקיקה בעת הזו, נוכח קשיי יישום שעלולים להביא לפגיעה אנושה ביכולתה של הוועדה להוציא לפועל את יום הבחירות כסדרו.

מהליכוד נמסר אמש כי המפלגה דוחה את עמדת היועץ המשפטי לממשלה וכי השר אוחנה ימשיך בהליך החקיקה ויביא את הצעת החוק לאישור הממשלה. עוד אומרים בליכוד כי עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה מדאיגה במיוחד משום שיו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר קבע שתופעת הזיופים מסוכנת ושיש להילחם בה, ואף העביר קלפיות מן הבחירות האחרונות לבדיקת המשטרה.