שר המשפטים

אוחנה נגד היועמ"ש: עמדתו המשפטית לא מתקבלת

שר המשפטים בריאיון ל"השבוע": אנחנו הם אלה שנבחרנו לקבל החלטות ע"ל ידי הציבור – הוא רק יועץ משפטי. עוד הוסיף על חוק המצלמות: "חשאיות הבחירות תישמר, לא מצלמים מאחורי הפרגוד"
ירון דקל ומרדכי גילת
06 בספטמבר 2019
21:20

"אני מכבד את היועץ המשפטי לממשלה אבל הוא לא נבחר על ידי הציבור לחוקק – ואנחנו כן": כך אמר הערב (שישי) שר המשפטים אמיר אוחנה בתגובה לכך שאביחי מנדלבליט מתכוון לייעץ לעצור את חקיקת הבזק של חוק המצלמות. בריאיון לירון דקל ומרדכי גילת ב"השבוע" בכאן 11 הוסיף: "הוא יועץ משפטי – אנחנו אלה שמקבלים את ההחלטות".

על השאלה האם הוא מתכוון להעביר את החוק בכל מחיר, השיב: "אנחנו מכבדים את תוצאות הבחירות אבל עושים הכל כדי שהן תשקפנה באופן אמיתי את מה שהציבור בחר. ראינו בבחירות האחרונות שהיו מספר מקרים שהיו זיופים". 

לטענת שר המשפטים, לא מתקיים דיון מהותי נגד הצבת מצלמות בקלפיות: "אנחנו מוודאים שטוהר הבחירות יישמר. עדיין לא שמעתי דיון מהותי נגד מצלמות בקלפיות. חשאיות הבחירות נשמרת, לא מצלמים מאחורי הפרגוד. באיזה אופן מצלמה תרתיעה? גם ככה נרשמים בתחילת ההצבעה".

כשנשאל מה דעתו על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו קורא להחרים עיתונאים, השיב: "אנחנו רואים בשנים האחרונות, אולי אפילו יותר מזה, שנתניהו ובני משפחתו, בניו, כלבתו, מקבלים יחס מחפיר. עיתונאים מדברים על נתניהו כמו צורר, רשע, נבל. אבל אין החלטה להחרים".

על השאלה האם ייתמוך בהענקת חסינות לראש הממשלה, השיב: "אני אומר באופן מפורש. קודם כל אני מקווה שלא נגיע לשאלת החסינות. כמשפטן שקרא כמה מסקנות משטרתיות בימי חייו, כאשר סוף סוף תינתן לנתניהו הזדמנות להתעמת עם חומר החקירה, אני מקווה ומאמין שיוחלט שלא להגיש כתבי אישום. אם יגישו כתבי אישום – לא צריך לשנות את חוק החסינות. חוק החסינות הקיים מאפשר להעניק חסינות. אני חד משמעית אתמוך. אני סבור שאם תחליף את המילה 'נתניהו' בשם אחר לא היינו מדברים על תיקי חקירה וכתבי אישום".

שר המשפטים הוסיף כי אינו מעורב במשא ומתן שנעשה עם מפלגת זהות כדי לפרוש מהמרוץ לכנסת אבל חושב שפעולות כאלה הכרחיות כדי לא להפסיד את קולות הימין: "ראש הממשלה עושה מאמצים כבירים כדי שלא ילכו לפח קולות ימין. אני לא ממנהלי המשא ומתן עם פייגלין ולא עם בן גביר. הסיכוי שעוצמה תעבור את אחוז החסימה הוא נמוך מאוד".