נשיא איראן חסן רוחאני
צילום: אי-פי

בריטניה נגד איראן: צמצום המחויבות של טהראן להסכם הגרעין - מאכזבת

גם שר ההגנה של ארה"ב הביע מורת רוחו מהודעת איראן על התקדמות בתחום הצנטריפוגות: לא מפתיע, היא תמיד הפרה הסכמים בנושאי הגרעין
גדעון קוץ
07 בספטמבר 2019
18:33

הסכם הגרעין עם איראן: בריטניה הביעה היום (שבת) אכזבה מהודעתה של איראן כי החלה להוסיף אורניום במצב גז לצנטריפוגות מתקדמות. בהודעה שפרסם משרד החוץ בלונדון נאמר כי הצמצום הנוסף במחויבות של טהראן להסכם הגרעין עם המעצמות מאכזב במיוחד בשעה שבריטניה ובעלות בריתה פועלות להפגת המתיחות עם איראן.

שר ההגנה של ארצות הברית מארק אספר אמר היום כי ההפרות שעליהן הכריזה איראן אינן מפתיעות אותו, משום שהיא תמיד הפרה הסכמים בסוגיית הגרעין, כמו ההסכם למניעת הפצתו של נשק גרעיני. עמיתתו מצרפת, פלורנס פארלי, אמרה לאחר פגישה עמו בפריז כי יש לפעול בדרכים דיפלומטיות כדי להחזיר את איראן להסכם הגרעין.

הבוקר הודיעה איראן על הצעד הנוסף בנסיגתה מהסכם הגרעין עם המעצמות, בעקבות פרישת ארצות הברית ממנו. דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, בהרוז כמאלוואנדי, הכריז כי ארצו יכולה להעשיר אורניום מעבר לגבול ה-20% - הרמה שמומחים סבורים כי היא רחוקה במעט מזו המאפשרת ייצור של נשק גרעיני. לדבריו, בחודשיים הבאים 164 צנטריפוגות יהפכו מבצעיות.

בתחילת אוגוסט העבירה הסוכנות לאנרגיה אטומית מסר למדינות האירופיות החתומות על הסכם הגרעין. על פי ההודעה האיראנית, טהראן תפחית עוד יותר את המחויבות שלה כלפי ההסכם בתוך פרק זמן של חודש. זאת אלא אם המדינות האירופיות יעמדו בהתחייבויות שנטלו על עצמן במסגרת ההסכם.