כור באיראן, ארכיון
צילום: אי-פי

סבא"א מאשרת: איראן החלה להתקין צנטריפוגות מתקדמות

בהודעת הסוכנות נאמר שאיראן מממשת את איומיה וכמה מהצנטריפוגות הורכבו כבר ואחרות בתהליכי הרכבה. זאת בניגוד להסכם הגרעין עליו חתמה טהראן עם המעצמות
איתמר מרגלית וגילי כהן
09 בספטמבר 2019
12:30
עודכן ב 13:13

איראן מממשת את איומיה ומתקינה צנטריפוגות מתקדמות, בניגוד להסכם הגרעין שנחתם עמה. כך מאשרת היום (שני) הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. בהודעת הסוכנות נאמר שכמה מהצנטריפוגות הורכבו כבר ואחרות בתהליכי הרכבה.

בעקבות הודעת הסוכנות, פנה שר החוץ ישראל כץ  לממשלות צרפת, בריטניה, גרמניה ויתר השותפות להסכם, בדרישה "להודיע מיד על הפעלת המכניזם הקיים לדיון בהפרות ההסכם, ולהוביל לביטול ההסכם והצטרפות לסנקציות האמריקניות נגד איראן. ההיסטוריה מלמדת פעם אחר פעם שכניעה לרודנים מביאה לאלימות ולא לשלום".

בשבת האחרונה דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, בהרוז כמאלוואנדי, הכריז כי ארצו יכולה להעשיר אורניום מעבר לגבול ה-20% - הרמה שמומחים סבורים כי היא רחוקה במעט מזו המאפשרת ייצור של נשק גרעיני. לדבריו, בחודשיים הבאים 164 צנטריפוגות יהפכו מבצעיות.

עוד הוסיף הדובר כי מדינות אירופה צריכות לדעת שלא נותר עוד זמן רב להציל את הסכם הגרעין, והדגיש כי איראן אינה יכולה להישאר מחויבת להסכם באופן חד-צדדי. עוד אמר הדובר כי פיתוח של צנטריפוגות מסוגים חדשים נמצא על סדר היום, אך לפי שעה הדבר אינו נחוץ.

בשבועות האחרונים ניסתה צרפת לשכנע את איראן שלא להמשיך ולהפר את הסכם הגרעין עמה אך בטהראן אמרו כי ישובו להסכם רק אם גם וושינגטון תעשה זאת.