נתניהו ומנדלבליט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועמ"ש: הטענות שהופעל לחץ על עדי מדינה בתיקי רה"מ שקריות

מנדלבליט הבהיר כי בדק שחוקרי המשטרה הבהירו היטב לעדי המדינה בכמה הזדמנויות כי הם נדרשים לומר רק את האמת ועדותם נמסרה באופן חופשי ומרצון. היועץ הוסיף כי אם יתברר שבוצעה פעולה לא כשורה הדבר ייבחן ויטופל
תמר אלמוג
10 בספטמבר 2019
15:49

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר היום (שלישי) כי הטענות שלפיהן הופעל לחץ על עדי מדינה בתיקי ראש הממשלה - שקריות. היועץ התייחס לפרסום בחדשות 12, שלפיו בנו של בעל השליטה בבזק, אור אלוביץ', נשלח לשכנע את אביו להחליף עורך דין, ולפרסום של Ynet וידיעות אחרונות שלפיו הופעלו לחצים רבים על עדי המדינה  ניר חפץ וארי הרו. 

הפרסומים עוררו ביקורת רבה מצד בכירי מערכת המשפט ובהם יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי, שפנה אל היועמ"ש ואמר: "הפעם נחצה כל גבול אפשרי. לא יעלה על הדעת כי המשטרה תנסה לפגוע בזכותו של אדם לייצוג משפטי הולם, ותנסה לגרום לפיטוריו של עורך דין כדי להשיג את מטרותיה". מנדלבליט הבהיר כי בדק שחוקרי המשטרה הבהירו היטב לעדי המדינה בכמה הזדמנויות  כי הם נדרשים לומר רק את האמת ועדותם נמסרה באופן חופשי ומרצון.

היועץ הוסיף כי לאור הטענות נבדקו הדברים בחומרי החקירה שוב, ועולה שהחקירה התנהלה רק מתוך מטרה להגיע לחקר האמת. עם זאת, אם יתברר שבוצעה פעולה לא כשורה הדבר ייבחן ויטופל. עוד עולה כי לפי מנדלבליט הציטוטים שלפיהם אור אלוביץ נשלח להשפיע על אביו להחליף עורך דין בשליחות המשטרה לא שיקפו את התמונה האמיתית של החקירה, ותיעוד החקירה מגלה תמונה הפוכה. 

פרקליטיו של נתניהו הגיבו לדברי היועמ"ש ואמרו כי הפרסומים האחרונים בכלי התקשורת על לחצים שהופעלו על עדי מדינה הם "רק קצה הקרחון", לדבריהם: "חומר החקירה המלא חושף הפעלת לחץ אלים וחסר תקדים כלפי עדי מדינה ובני משפחותיהם".

עוד נמסר מהפרקליטים כי "היועץ ציין בתגובתו שיש לנהוג משנה זהירות בכל הקשור לפרסומים חלקיים של חומרי חקירה, אשר באופן טבעי עלולים ליצור תמונה שגויה. במשך שלוש שנים, ערב ערב, מפרסמים הדלפות לא חוקיות וחלקיות נגד ראש הממשלה נתניהו - ורק עכשיו נזכר היועמ״ש לצאת נגד הדלפות?"