חיל התותחנים ליד עזה בשנת 2014
צילום: גילי יערי, פלאש 90

הערכה במערכת הביטחון: הצהרת נתניהו על מערכה בעזה - בשל הבחירות

במערכת טענו שהאמירה של רה"מ כי ייתכן שתהיה מערכה בעזה קשורה לביקורת בעוטף עזה. במערכת הביטחון אמרו כי אם דבריו של נתניהו אכן מבטאים עמדה מגובשת ומדיניות חדשה - הם מחייבים את צה"ל להיערך בהתאם
כרמלה מנשה
13 בספטמבר 2019
21:42

במערכת הביטחון טוענים כי הרקע להצהרתו של ראש הממשלה בינימין נתניהו שישראל צפויה להיכנס למערכה ברצועת עזה הוא הבחירות. כך פורסם הערב (שישי) בהשבוע בכאן 11. לטענת גורמים ביטחוניים,  האירוע באשדוד בו נאלץ נתניהו להתפנות תחת אזעקה והביקורת של תושבי עוטף עזה - הם הגורמים לאמירה.

כשנכנס רב אלוף אביב כוכבי לתפקידו כרמטכ"ל הוא הורה להכין תוכנית מפורטת למקרה של הסלמה של אירוע שיוצא מכלל שליטה ומוביל למלחמה כוללת בעזה, אך לא דובר על הליכה מכוונת למערכה. במערכת הביטחון אמרו כי אם דבריו של נתניהו אכן מבטאים עמדה מגובשת ומדיניות חדשה - הם מחייבים את צה"ל להיערך בהתאם.

בשנה וחצי האחרונות המדיניות במערכת הביטחון היא של הבלגה ושל הבנה שהדרך היחידה להביא לרגיעה היא שינוי המציאות ותהליך הסדרה ארוך טווח. גורמי הביטחון מעריכים שעימות לא יביא לפתרון.

על רקע המתיחות בדרום, נתניהו אמר אמש לכאן חדשות כי ייתכן שישראל תצא למבצע צבאי עוד לפני הבחירות. את הדברים מסר נתניהו לאחר פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שהתקיימה אתמול. לדברי ראש הממשלה: "זה יכול לקרות בכל רגע". 

אמש פורסם בחדשות הערב כי בצה"ל הועלתה הכוננות, מחשש שארגוני הטרור בעזה ירחיבו את טווח הירי לקראת הבחירות. היום צפויות הפרות סדר אלימות על גדר המערכת, כפי שהיה בשבועות האחרונים, במערכת הביטחון נערכים לכך. על רקע המתיחות, ראש אגף המודיעין בצה"ל אלוף תמיר הימן, וראש אגף המבצעים אלוף אהרן חליבה, לא הצטרפו לנסיעת ראש הממשלה לרוסיה.

אתמול בבוקר התייחס ראש הממשלה להסלמה בדרום בריאיון לירון דקל ועמית סגל בכאן רשת ב: "לא תהיה ברירה אלא להיכנס למערכה, מלחמה מול עזה". נתניהו הוסיף כי "אזרחי ישראל יודעים מצוין שאני פועל באחריות ובשיקול דעת, ונפתח במערכה ברגע המתאים ביותר, אני אקבע אותו".